Get Adobe Flash player

CO SIĘ WYDARZYŁO 11 LISTOPADA 1918 ROKU?

Wersja do wydruku

11 listopada to świąteczny dzień, czerwona kartka w kalendarzu.
W tym dniu świętujemy Dzień Niepodległości.
11 listopada 1918 roku to dzień zakończenia I Wojny Światowej. Dla Polaków był dniem przywrócenia niepodległości i suwerenności.

Takie wyjaśnienia usłyszeli zgromadzeni podczas uroczystej akademii w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach. Program artystyczny przygotowała klasa VIb wraz z wychowawcą panią Paulina Markiel oraz chór szkolny. Oprócz sondy wśród przechodniów reporterka Panoramy (w tej roli Zuzanna Migoda) przypomniała ważny fakty z historii naszego Kraju: 1772 - pierwszy rozbiór, utworzenie Legionów Polskich we Włoszech, 1830 – powstanie listopadowe, 1863 - powstanie styczniowe, 1914 - wybuch I wojny światowej. W finale grupa artystyczna przypomniała wagę w dziejach Polski 11 listopada 1918 roku. Tego dnia Piłsudski otrzymał z rąk Rady Regencyjnej naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim. 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Wspominamy je na pamiątkę wyzwolenia Polski z niewoli Rosji, Prus i Austrii. Wydarzenie to dokonało się 1918 roku, kiedy dobiegła końca I wojna światowa. Nasi zaborcy zostali pokonani przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Miłość do Ojczyzny pobudzana męstwem i przelewem krwi w Jej obronie sprawiła, że nie ulegliśmy wynarodowieniu, że zawsze dążyliśmy do odzyskania własnego, niezależnego Państwa.
W programie nie zabrakło także pieśni; wspólnie wykonano cztery strofy Mazurka Dąbrowskiego, chór zaprezentował Pierwszą Brygadę, a w finał uświetniła piosenka Biały krzyż.
Po występie szóstoklasistów głos zabrała pani Dyrektor Lidia Dziubek. Podkreśliła, że szkolne spotkanie służy temu, aby uczcić pamięć i pochylić czoło przed walczącymi o niepodległość. Wolność i niepodległość to wartości nadrzędne i ponadczasowe. Ten dzień łączy się z refleksją i zadumą, ale także z radością z odzyskania wolności. Pani Dyrektor zaprosiła zebranych do uczestnictwa w obchodach Święta Niepodległości w Pisarzowicach.

Danielczyk E.

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika