Get Adobe Flash player

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Wilamowicach

Wersja do wydruku

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! – napisał Jędrzej Moraczewski w 1918 roku.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto, obchodzone 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Jak co roku Szkoła Podstawowa w Wilamowicach włączyła się w uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. 10 listopada w naszej placówce odbyła się uroczysta akademia połączona z quizem niepodległościowym. W jej trakcie uczniowie podzieleni na zespoły, mogli rywalizować w konkursie dotyczącym wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości i uzyskania przez nią ostatecznego kształtu terytorialnego. Poziom pytań był zróżnicowany, w rundzie finałowej udzielenie dobrej odpowiedzi sprawiało satysfakcję nawet doskonałym znawcom polskich dziejów. Ciekawe zadania były okazją do zabawy i mobilizowały do rywalizacji, ale co najważniejsze, były sprawdzianem wiedzy historycznej. Liczyły się wiedza i szybkość z jaką drużyny pokonywały kolejne etapy historycznej gry. 

Etapy quizu przeplatane były recytacjami wierszy oraz patriotycznymi pieśniami, co przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil. Warto zaznaczyć, że młodsi uczniowie wykonali jedną z pieśni w języku migowym. Wszyscy uczestnicy mieli przypięte biało- czerwone kotyliony, co podkreśliło jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania.

Prezentowany program przybliżył obecnym burzliwe dzieje z przeszłości naszego narodu, sylwetki bohaterów walczących o wolną Polskę. Nie zabrakło również Mazurka Dąbrowskiego. O godzinie 11.11 w naszej szkole zabrzmiał hymn Polski. Wspólnym śpiewem uczniowie i nauczyciele uczcili Święto Niepodległości w ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu.

Pani dyrektor Mariola Dylewska-Mitoraj serdecznie podziękowała wszystkim za obecność, uwagę oraz zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. Pogratulowała wygranym i wręczyła dyplomy.

Udział w obchodach Święta Niepodległości jest żywą lekcją patriotyzmu, która została zwieńczona uroczystą Mszą Świętą w intencji ojczyzny i złożeniem hołdu poległym w walce o jej wolność.

Program został przygotowany pod okiem p. A. Kunickiej, a współtworzyli go: p. J.Figwer, p. M. Gawlik, p. S. Jurdziak,  p. S. Strycharska, p. P. Tatoń- Praciak, p. A. Kajta – Bożek, p .B. Biesik oraz p. T. Stasiak. Zdjęcia wykonał p. A. Domański.

Sylwia Strycharska

Zdjęcia: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/11-listopada-narodowe-wi-niepodleg-o-ci-w-zespole-szk-w-wilamowicach

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika