16 Kiermasz Pogranicza Kultur w Krakowie z udziałem Zespołu Regionalnego "Pisarzowianki"

Wprawdzie pandemia pisze swój scenariusz , ale życie samo wprowadza pewne korekty. Udało się, tym razem w Krakowie. Organizatorzy Centrum Sztuki Ludowej „Imago” musieli zmierzyć się z trudną sytuacją ,by mogła odbyć się cykliczna impreza, a to 16 Kiermasz Pogranicza Kultur w Krakowie. Kiermasz od wielu już lat organizowany jest jesienią na Małym Rynku. W tym AD.2020 trwa od 2 października do  9 października. W niedzielę 4 października do Krakowa  zawitało bardzo wielu gości, także mieszkańców Krakowa i okolic. Pogoda była także wyśmienita.

Dzięki zaproszeniu od organizatora C.Sz.L.”IMAGO”w niedzielne popołudnie z programem artystycznym zawitał na krakowskiej scenie Z.R.”Pisarzowianki”. Skład osobowy może był trochę okrojony, ale nie miało to żadnego znaczenia. Występ na scenie Małego Rynku trwał godzinę. Pierwsza część  to obrzęd dożynkowy tzw. ”ośpiewanie wieńca dożynkowego”. Część druga to solowy występ naszego akompaniatora Kuby. Trzecia część to występ taneczno-wokalny naszego zespołu. Wszystko wypadło bardzo dobrze, ale chyba największą furorę robił wieniec dożynkowy z którym to zespół przyjechał z Pisarzowic. Był to  wiatrak, który budził wielkie zainteresowanie i zaciekawienie obecnych tam osób. I nie tylko osób, bo ziaren z wieńca próbowały też krakowskie gołębie.

Nasz korowód dożynkowy spod zamku królewskiego na Wawelu aż do sceny na Małym Rynku był bardzo serdecznie witany. Po drodze były śpiewy, były  żarty, jednym słowem wspaniała radosna atmosfera. Podobnie zresztą jak podczas naszego koncertu, a szczególnie podczas koncertu Kuby. Wszyscy obecni (nie tylko członkowie zespołu ) wspólnie tańczyli i śpiewali biesiadne piosenki pod sceną ,a także  między straganami twórców ludowych i wystawców z całej Polski. Organizatorzy podkreślali, że nasz cały koncert był pełen ekspresji, dynamizmu i różnorodności. To bardzo cieszy.

Ale nadszedł czas powrotu. A dla nas kolejna miła niespodzianka. W drodze powrotnej do autobusu przez Rynek Mały zrobiony był szpaler z  mijanych osób, brawa i gratulacje, a także migające flesze. Przeżywając to można stwierdzić jedno. Na Małym  Rynku w Krakowie ,były w tym dniu dwie gwiazdy. Jedna to wieniec dożynkowy- dzieło Urszuli Kucharskiej i pomocnic z KGW-ST i Cafe ART, a druga gwiazda to cały zespół regionalny z rewelacyjną Madzią i maskotką zespołu, kierownikiem muzycznym Jakubem Żemła oraz Stanisławem M. naszym Misiem.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, dzięki którym mogliśmy być obecni na krakowskiej scenie.

Dziękujemy także za wsparcie organizacyjne GCDT w Pisarzowicach oraz M-GOK w Wilamowicach.

Foto –T.Łaś
Relacja-C.Puzoń