Get Adobe Flash player

50 lat minęło, czyli szkolny jubileusz w Dankowicach

Wersja do wydruku

Piątek 15 października 2021 roku był wyjątkowym dniem dla społeczności dankowickiej szkoły, ponieważ obchodzony był jubileusz 50-lecia budynku, który od 19 września 1971 roku jest siedzibą Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica, a w latach 1999–2018 mieściło się w nim także Gimnazjum im. Ludmiły i Adolfa Kalicińskich.

Obchody jubileuszowe rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. proboszcza Józefa Jakubca o godz. 1100 w kościele parafialnym. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w szkolnej hali sportowej.

W uroczystości, oprócz delegacji uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi (obecnych i emerytowanych), rodziców, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Wilamowic panem Marianem Trelą, osoby reprezentujące organizacje lokalne, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy, a także pan Wiesław Stawowczyk jako przedstawiciel osób działających w utworzonym w 1963 roku Komitecie Budowy Szkoły w Dankowicach.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Dankowicach pani Dorota Foltan, witając jako gospodarz przybyłych gości. W swoim wystąpieniu przedstawiła historię budynku szkoły. Podkreśliła, jak ważnym wydarzeniem dla całej miejscowości było oddanie go do użytku. Minutą ciszy uczczona została pamięć tych, którzy wpisali się w historię szkoły, a których już nie ma wśród nas.

Głos zabrali także zaproszeni goście: burmistrz p. Marian Trela, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dankowicach w latach 1981–1999 i Gimnazjum w Dankowicach w latach 1999–2002 p.  Maria Berezowska, w imieniu członków Komitetu Budowy Szkoły p. Wiesław Stawowczyk, przewodnicząca Rady Miejskiej w Wilamowicach p. Stanisława Kudłacik, kierownik Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej WFOŚiGW w Katowicach p. Ewa Cofała, wicestarosta bielski p. Andrzej Kamiński, sołtys Dankowic p. Tadeusz Grzywa, radny p. Stanisław Faruga oraz reprezentujący Koło Łowieckie Żbik p. Stanisław Kamiński.

W ramach obchodów jubileuszowych oficjalnie oddano do użytku zieloną pracownię pod nazwą „Kuźnia młodych talentów” sfinansowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W uroczystym otwarciu uczestniczyli: dyrektor szkoły p. Dorota Foltan, kierownik Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej WFOŚiGW w Katowicach p. Ewa Cofała, burmistrz Wilamowic p. Marian Trela, ks. proboszcz Józef Jakubiec, kierownik Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Wilamowice p. Bożena Sobocińska, przedstawiciel współpracującego ze szkołą Biura „Plus” p. Małgorzata Woźny i p. Dariusz Losinszek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Wilamowicach p. Stanisława Kudłacik, sołtys Dankowic p. Tadeusz Grzywa i wicestarosta bielski p. Andrzej Kamiński.

Po oficjalnej części uroczystości można było zwiedzić nową pracownię oraz uczestniczyć w pokazie doświadczeń przygotowanym przez uczniów pod kierunkiem pani Marzeny Nycz.

Uroczystość szkolna przebiegała w specjalnie na tę okazję udekorowanej sali gimnastycznej. Część korytarzy zamieniła się na ten dzień w sale wystawowe, w których można było zapoznać się z historią szkoły i osiągnięciami uczniów.

Obchody uświetnione zostały programem artystycznym w wykonaniu uczniów i absolwentów dankowickiej szkoły. Rozpoczął się on polonezem i krakowiakiem w wykonaniu tancerzy z kl. VII i VIII. Następnie trzecioklasiści zaśpiewali piosenkę pt. „My, uczniowie trzeciej klasy”, po nich czwartoklasistki i siódmoklasistki wykonały utwór pt. „Co nam w duszy gra”, a uczeń kl. VIII Jan Ryszka wyrecytował wiersz Zbigniewa Herberta „Pan od przyrody”.

Kolejną częścią programu był występ absolwentów szkoły. Jako pierwsi zaprezentowali się aktualni uczniowie szkół średnich: Klaudia Pławecka, Oliwia Pławecka, Oliwia Chowaniec, Maria Ochman, Nikodem Kądziołka wraz z panem Tomaszem Kądziołką, który przez kilka lat współpracował ze szkołą jako rodzic. W ich wykonaniu można było zobaczyć wzruszający program oparty na scenariuszu przygotowanym również przez absolwentkę szkoły Joannę Jonkisz, od niedawna studentkę pielęgniarstwa. Zakończeniem tej części programu był występ Wioletty Miki, absolwentki kierunku Community Music na Uniwersytecie w Sunderlandzie w Wielkiej Brytanii, obecnie lektorki j. angielskiego w szkole językowej, która zaśpiewała dwie piosenki: „Arcade” i „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”.

Po programie artystycznym na scenie pojawił się tort, na który pani dyrektor zaprosiła wszystkich gości, dziękując za przybycie oraz zachęcając do zwiedzenia wystaw i odwiedzenia zielonej pracowni.    

Jubileusz 50-lecia był okazją do wspólnego świętowania, ale także do przywołania w pamięci tych, którzy już odeszli, a swoją pracą wpisali się w historię szkoły. Dlatego w czwartek 14.10 pani dyrektor Dorota Foltan z przedstawicielkami grona pedagogicznego oraz grupą uczniów udała się na dankowicki cmentarz, by pomodlić się na grobach kilkunastu pracowników szkoły, złożyć kwiaty i zapalić znicze.                                                  

Zofia Bierońska

Pełna galeria zdjęć dostępna pod adresem: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/50-lat-min-o-czyli-szkolny-jubileusz-w-dankowicach 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika