Get Adobe Flash player

COMENIUS W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM.JANA PAWŁA II W PISARZOWICACH

Wersja do wydruku

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pisarzowicach realizuje projekt  " Tradycje rodzinne i szkolne" w ramach programu europejskiego "Comenius- Uczenie się przez całe życie". Projekt jest niezwykle ambitny, odnosi się do szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego krajów uczestniczących w projekcie z naciskiem na propagowanie własnej kultury i tradycji.

Koordynatorem projektu jest Rumunia, a partnerami Polska, Turcja i Hiszpania. W dniach 6-11 kwietnia 2015 roku odbył się ostatni wyjazd, w ramach realizacji projektu, do Rumunii. W trakcie trwania wyjazdu uczniowie mieli możliwość poznać kulturę tego kraju i krajów partnerskich: tradycje, historię i walory turystyczne różnych regionów, ludowe tańce i pieśni, regionalną kuchnię, życie i twórczość wybitnych przedstawicieli kultury. Założeniem projektu jest, aby uczniowie byli świadomi swojego dziedzictwa narodowego i otwierali się równocześnie na różność i bogactwo kulturowe innych krajów europejskich. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach w szkole, podczas gdy koordynatorzy projektu skupili się na analizie zadań.

 

Z PAMIĘTNIKA COMENIUSA
„Szlakiem Transylwanii”

Tak oto nadeszła ta chwila- wizyta robocza w ramach projektu Comenius o ciekawym tytule "Rodzinne i szkolne tradycje". Dla niewtajemniczonych wizyta była ostatnią i nasz zespół pojechał do Rumunii. Zaczęliśmy naszą podróż dnia 6 kwietnia 2015 roku. Wieczór był chłodny i ponury, szarość podążała za nami aż do Rumunii. Kiedy dotarliśmy, nie dowierzając promienie słońca przebijały się przez chmury w mieście Slatina. Tak! Dojechaliśmy. Czas wizytę zacząć. Czekali już na nas kolejno przyjaciele z Rumunii, Hiszpanii i Turcji. Zostaliśmy serdecznie przywitani przez nauczycieli, uczniów i ich rodziny. Zwiedziliśmy szkołę oraz bardzo nas zainteresował plan zajęć naszych kolegów. Był to dzień pełen wrażeń ponieważ spędziliśmy ten dzień w domach rodzinnych naszych kolegów, mieliśmy okazję zasmakować tradycyjnych potraw oraz wpadliśmy z wizytą do Prezydenta Miasta Slatina. Wieczorem zaprezentowaliśmy nasze umiejętności i wchodząc energicznym krokiem na scenę zatańczyliśmy Krakowiaka w strojach ludowych, które zostały zaprojektowane i uszyte przez nasze mamy. W Centrum Kultury podziwialiśmy występy utalentowanych uczniów oraz świętowaliśmy 20 lecie szkoły w Slatinie- naszego koordynatora projektu. Było wesoło, kolorowo i dynamicznie. Ale wiedzieliśmy, że musimy położyć się wcześniej spać bo byliśmy świadomi co nas będzie czekać następnego dnia(...). O świcie pożegnaliśmy się z gospodarzami i udaliśmy się do Mateias Mausoleum, następnie krocząc krętymi drogami Transylwanii dotarliśmy do celu.
Staliśmy u podnóży mrocznego skąpanego w ciemnościach zamku hrabiego Drakuli. Wszyscy patrzyli na siebie z powątpiewaniem i każdego przeszywały ciarki po plecach. Nikt nie chciał zrobić pierwszego kroku, w powietrzu unosił się zapach strachu. Na pierwszy ogień ruszyła Pani Dyrektor uzbrojona w czosnek. Podążaliśmy ostrożnie, gęsiego po mokrych kamiennych schodach. Gdy dotarliśmy do szczytu naszym oczom ukazały się wielkie drewniane wrota prowadzące wprost do zamku. Przywitał nas sam hrabia Drakula, który okazał się bardzo przyjacielski, bo nie był głodny. Oprowadził nas po zamku oraz opowiedział nam swoją historię. Zaproponował abyśmy zostali na noc, ale po przemyśleniu sprawy woleliśmy nie ryzykować. Wracaliśmy cali zdrowi i pełni wrażeń w kierunku przepięknie położonego pensjonatu u podnóża gór w miasteczku Sinaia, zwanego „Perłą Karpat”. Nazajutrz mieliśmy okazję zwiedzić przepiękne Pałace Peles oraz  Pelisor. Na malowniczej górskiej polanie w otoczeniu bukowych lasów podziwialiśmy Pałac Peles- letnią rezydencję królów. A popołudnie spędziliśmy nad pracą związaną z naszym projektem...
Rano pożegnaliśmy piękne miasteczko Sinaia i naszych przyjaciół oraz odjechaliśmy w kierunku Polski. Po drodze zatrzymaliśmy się w  Brasov, gdzie spacerowaliśmy po pięknym rynku, podziwialiśmy widoki oraz odwiedziliśmy majestatyczny Czarny Kościół, a w środku kolekcję przepięknych, starych dywanów i największe organy w Europie wschodniej. Rumunia nas zachwyciła. Nadszedł kres naszych wrażeń i powrót do Pisarzowic. Ale co my zrobimy z taką ilością czosnku? :) Pozdrawiamy.

Drużyna Comeniusa: Jola, Karolina, Zuzia, Artur i Kuba

 

Nasza przygoda z Comeniusem dobiegła końca. Wróciliśmy pełni wrażeń i sił do pracy nad realizacją dalszych zadań. Podczas prac nad projektem powstają produkty końcowe, które służą uczniom i nauczycielom do dalszej pracy, począwszy od ciekawych tematycznych projektów, artykułów, słowników, nagrań, prezentacji multimedialnych i filmów dvd, czy też lalek w tradycyjnych kostiumach. Teraz to wszystko będzie można zobaczyć na naszym blogu Comeniusa. Szczegóły już wkrótce, na stronie internetowej szkoły.

Z pozdrowieniami
Koordynatorzy Projektu

Fotogaleria: http://mgok.wilamowice.pl/tresc/comenius-w-szkole-podstawowej-imjana-paw-ii-w-pisarzowicach

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika