Get Adobe Flash player

Diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki w Bystrej z udziałem KGW Wilamowice i Pisarzowice oraz ZR "Tradycja"

Wersja do wydruku

W święto Matki Boskiej Częstochowskiej, pogoda była kapryśna, ale jak powiedział bp Roman Pindel „deszcz bardzo życiodajny” sprzyjał w podziękowaniu Panu Bogu za trud i owoce tegorocznej pracy rolników, sadowników, pszczelarzy i hodowców podczas diecezjalno-powiatowo-gminnych dożynek w Bystrej Krakowskiej. 

Mieszkańcy parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa z ks. Proboszczem Tadeuszem Krzyżakiem, ks. prałatem Stanisławem Kozieł, z wójtem Gminy Wilkowice Mieczysławem Rączką, Starostą Powiatu Andrzejem Płonką, Starostami dożynek Janiną Dyrda i Adamem Nikiel świętowali wraz z zaproszonymi gośćmi. Wśród gości nie zabrakło licznej reprezentacji samorządowców i przedstawicieli władz wszystkich szczebli. Obecny był minister Stanisław Szwed, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników dożynek. Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Dyrektor Gabinetu Marszalka Województwa Śląskiego Rafał Ryplewicz, Radna Sejmiku Woj. Śląskiego Danuta Kożusznik. Obecna także była delegacja z partnerskiej Gminy Lubiewo na czele z wójtem Michałem Skałeckim. Do dożynek przygotowania czyniły organizacje działające w Bystrej, a to; GOK „Promyk”, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Wilkowice, chór „Cantica”, uczniowie szkoły podstawowej i Gminna Młodzieżowa orkiestra Dęta. Nad bezpieczeństwem wszystkich zebranych czuwali bystrzańscy strażacy.

Co prawda, obfity deszcz zmienił trochę planowany przez organizatorów scenariusz, jednakże najważniejszy punkt; Msza Święta odbyła się przy pięknie udekorowanym ołtarzu polowym. Mszy św. dożynkowej sprawowanej przez księży z całej diecezji przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. Roman Pindel. Z naszego wilamowickiego dekanatu obecny był proboszcz Sanktuarium Świętego abp Józefa Bilczewskiego z Wilamowic Stanisław Morawa. Podczas mszy świętej wystawione były poczty sztandarowe.

Przed procesją z darami złożonymi przez przedstawicieli dekanatów całej diecezji, bp Roman Pindel pobłogosławił przygotowane wieńce dożynkowe. Wieńce te wystawione były na XI Konkurs Wieńców Dożynkowych przygotowany przez Rejonowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej. Wśród nich znajdowały się dwa wieńce z Gminy Wilamowice.

W kategorii wieńców dożynkowych kompozycje współczesne wieniec „Matka Boska Ostrobramska” zaprojektowany przez p. Urszulę Kucharską (członkinię KGW) i wykonany wspólnie z paniami Klubu Rękodzieła CafeART i KGW „Strażniczki Tradycji” otrzymał III miejsce. Wieniec w kategorii wieńców płaskich, wykonany przez panie z KGW z Wilamowic zajął I miejsce.

Po mszy świętej obrzęd dożynkowy przedstawiła młodzież z zespołu „Ziemia Beskidzka” Członkowie zespołu wręczyli przedstawicielom władz i biskupowi symboliczny bochen chleba z tegorocznej mąki. Członkinie KGW częstowały pysznymi bułkami z makiem wszystkich obecnych na dożynkach. Po tej części trwały występy zespołów regionalnych z całego powiatu, między innymi Regionalny ZPiT „Tradycja” ze Starej Wsi. Część artystyczna uroczystości dożynkowych zakończona została przez Gwiazdę Wieczoru - Zespół „Trebunie-Tutki”.

Korespondent „mojaWieś” C.Puzoń

Fotogaleria: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/diecezjalno-powiatowo-gminne-do-ynki-w-bystrej-z-udzia-em-kgw-wilamowice-i-pisarzowice-oraz-zr

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika