Get Adobe Flash player

Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne w Wilamowicach

Wersja do wydruku

W miniony weekend w Wilamowicach w sposób szczególny świętowano uroczystości związane z zakończeniem żniw i prac polowych. W związku z obchodzonym Rokiem Jubileuszowym Św. Józefa Bilczewskiego, Gmina Wilamowice,  Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej oraz Diecezja Bielsko-Żywiecka zorganizowały 11 września 2022 r. Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne. Starostami dożynek byli Państwo Małgorzata i Eugeniusz Sznajder z Wilamowic.

Uroczystości rozpoczęły się wspólną modlitwą pod pomnikiem Św. Józefa Bilczewskiego i złożeniem kwiatów przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudę, Burmistrza Wilamowic Mariana Trelę wraz z zastępcą Stanisławem Gawlikiem, Starostę Bielskiego Andrzeja Płonkę wraz z wicestarostą Andrzejem Kamińskim. Wiązankę kwiatów złożyła również Przewodnicząca Rady Miejskiej Wilamowic Stanisława Kudłacik wraz z radnymi Wilamowic Marianem Roznerem i Tomaszem Schneiderem, Przewodniczący Rady Osiedla Wilamowic Stanisław Nycz oraz starostowie dożynek Małgorzata i Eugeniusz Sznajder.

W sanktuarium Św. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach odbyła się uroczysta msza św.  dziękczynna za tegoroczne plony, koncelebrowana przez ks. biskupa Romana Pindla - Ordynariusza Diecezji Bielsko - Żywieckiej oraz księży z dekanatów diecezji. Po uroczystości kościelnej barwny korowód ruszył spod kościoła na stadion Ludowego Klubu Sportowego „Wilamowiczanka”. Korowód dożynkowy prowadzili jeźdźcy na koniach ze stadniny Jana Sadloka, następnie  mażoretki „Gracja” ze Starej Wsi wraz z  Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą Gminy Wilamowice i zaproszeni goście, wśród których znaleźli się Grzegorz Puda Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz parlamentarzyści: Jadwiga Wiśniewska, Małgorzata Pępek i Przemysław Drabek. W korowodzie udział wzięli licznie zebrani przedstawicie władz: wojewódzkich, powiatowych, samorządowych, Krajowego i Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, delegacje z poszczególnych sołectw gminy wraz z sołtysami, Rolnikami, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Bielskiego i Gminy Wilamowice, przedstawiciele Kół Pszczelarzy i Kół Łowieckich oraz delegacje dekanatów i mieszkańcy Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Na pięknie udekorowanych wozach, przyczepach zaprezentowały się delegacje z Wilamowic, Pisarzowic, Zasola Bielańskiego, Hecznarowic, Dankowic i Starej Wsi. Przemarsz dożynkowy zamykała bryczka z ks. Biskupem Romanem Pindlem, Proboszczem Wilamowic ks. Stanisławem Morawą, ze starostami dożynek Małgorzatą i Eugeniuszem Sznajdrami,  burmistrzem Marianem Trelą i  starostą Andrzejem Płonką oraz ks. Stanisławem Kozłem- diecezjalnym duszpasterzem rolników.

Po odegraniu  hymnu przez orkiestrę nastąpiło oficjalne otwarcie Dożynek przez burmistrza Wilamowic Mariana Trelę i Starostę Bielskiego Andrzeja Płonkę. Następnie biskup Roman Pindel zgodnie z tradycją poświęcił chleby i wieńce dożynkowe, które starostowie dożynek wręczyli włodarzom miasta, powiatu i diecezji. Gospodarze dożynek Państwo Małgorzata i Eugeniusz Sznajder z Wilamowic prowadzą gospodarstwo rolne na około 10 hektarach. Uprawiają zboże, ziemniaki i warzywa. Hodują drób - głównie brojlery i kury nioski. Posiadają wszelki potrzebne maszyny do gospodarowania m.in. kombajn zbożowy i ziemniaczany. Pani Małgorzata działa również w Kole Gospodyń Wiejskich w Wilamowicach, w którym od 10 lat piastuje rolę przewodniczącej.

Po obrzędzie dożynkowym w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Dankowianie” wszyscy zgromadzeni zostali poczęstowani symbolicznym kawałkiem chleba. Święto plonów to doskonała okazja by docenić i nagrodzić tych, którzy cały rok ciężko pracują, by na naszych stołach nie zabrakło chleba. Szczególnie wyróżnionym w tym dniu i zasłużonym Rolnikom z gminy Wilamowice bochenki chleba z tegorocznych zbiorów wraz z podziękowaniami wręczał burmistrz Marian Trela i Przewodnicząca Rady Miejskiej Wilamowic Stanisława Kudłacik. Następnie chleby zostały wręczone gościom i przedstawicielom władz, prezesom Kółek Rolniczych i Spółdzielni Produkcyjnych.

Podczas dożynek odbył się XVI Regionalny Konkurs Wieńców Dożynkowych, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego regionu. Ogłoszenia wyników konkursu dokonała Danuta Kożusznik, Prezes Rejonowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej. Z 15 starannie wykonanych wieńców komisja wybrała te najpiękniejsze. I miejsce w kategorii „wieńce płaskie” zdobyło KGW Wilamowice, I miejsce w kategorii „kompozycja współczesna” KGW Dankowice, a I miejsce w kategorii „korona” zajęło KGW Czaniec. Wieńce zaskakiwały pomysłowością, dokładnością wykonania i bogactwem zastosowanych materiałów. Wszystkie koła otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów.

Część artystyczną dożynek rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Pisarzowic, a następnie na scenie zagościły z występami Zespoły Regionalne „Bestwina”, „Zasolanie”, „Cepelia Fil-Wilamowice”, „Porąbczanie”,  „Wilamowice”, zespół „Nafest Band” z Czech, a na zakończenie wystąpił zespół folkowo-rockowy „Turnioki”.

Cała uroczystość odbyła się w pięknej scenerii przygotowanej przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, którym nigdy nie brakuje pomysłów na dekoracje. Przygotowania do dożynek trwały od kilku miesięcy, podczas których zbierano zboża i inne niezbędne elementy do dekoracji. Panie wykonywały kwiaty z bibuły, ale i inne dekoracje, którymi przyozdobiły Wilamowice. Stworzyły nawet fotościankę, przy której można było sobie robić pamiątkowe zdjęcia.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły liczne wystawy wieńców dożynkowych, prac grupy artystów, malarzy i rzeźbiarzy z gminy Wilamowice im. Honoraty Mynarskiej,  produktów pszczelarskich i trofeów myśliwskich wraz z degustacjami. Panie z KGW Wilamowice częstowały kawą i przygotowanymi przez wszystkie koła z gminy Wilamowice ciastami. Nie mogło zabraknąć również pysznej domowej grochówki z kotła. Najmłodsi mogli skorzystać z przejażdżki konnej czy poskakać na dmuchańcach.

W tym miejscu organizatorzy pragną przekazać słowa podziękowania za szczególne zaangażowanie i pomoc w organizacji Dożynek Diecezjalno - Powiatowo - Gminnych w Wilamowicach, poszczególnym organizacjom i osobom:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Wilamowicach
- Koło Gospodyń Wiejskich w Dankowicach - Kaniówku
- Koło Gospodyń Wiejskich w Dankowicach
- Koło Gospodyń Wiejskich w Starej Wsi
- Koło Gospodyń Wiejskich w Hecznarowicach
- Koło Gospodyń Wiejskich w Zasolu Bielańskim
- Koło Gospodyń Wiejskich w Pisarzowicach
- Ochotnicza Straż Pożarna w Wilamowicach
- Ochotnicza Straż Pożarna w Starej Wsi
- Ochotnicza Straż Pożarna w Dankowicach
- Ochotnicza Straż Pożarna w Pisarzowicach
- Mażoretki „Gracja” ze Starej Wsi
- Ludowy Klub Sportowy „Wilamowiczanka” Wilamowice
- Pani Danuta Kożusznik Prezes Rejonowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej

- Pan Jan Sadlok z Dankowic
- Pan Andrzej Goliasz z Pisarzowic
- Koło Łowieckie „Knieja” w Pisarzowicach
- Koło Pszczelarzy w Starej Wsi
- Grupa Artystów, Malarzy i Rzeźbiarzy z Gminy Wilamowice im. Honoraty Mynarskiej
- Miejsko - Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi w Wilamowicach
- Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Żywioł” w Wilamowicach
- Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Wilamowicach
Patronat medialny przedsięwzięcia objęła rozgłośnia Radia Bielsko, a Partnerem wydarzenia była Firma FCA Poland S.A. 
Serdecznie dziękujemy za wspólne zorganizowanie Dożynek!

Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne zostały zrealizowane w ramach projektu „Festiwal Obrzędów Dożynkowych w Gminie Wilamowice” i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022. Wnioskodawcą projektu był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach.

 

Zapraszamy do fotorelacji:

Cz. I: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/do-ynki-diecezjalno-powiatowo-gminne-w-wilamowicach-11092022-cz-i
Cz. II: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/do-ynki-diecezjalno-powiatowo-gminne-w-wilamowicach-11092022-cz-ii
Cz. III: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/do-ynki-diecezjalno-powiatowo-gminne-w-wilamowicach-11092022-cz-iii
Film: https://media.wilamowice.pl/videoEmbeded/4?autoplay=1&controls=1&loop=0&mute=0&t=0

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika