Get Adobe Flash player

Dożynki na Jasnej Górze połączone z Krajową Wystawą Rolniczą po raz 31

Wersja do wydruku

Ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony, czyli tradycyjne dożynki, odbyły się na Jasnej Górze 3 i 4 września. Była to także pielgrzymka rolników, sadowników, pszczelarzy, ogrodników, a uroczystości te przebiegały pod hasłem: „Do Maryi Królowej Pokoju”.

Dożynkom ogólnopolskim towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza podobnie jak w latach ubiegłych realizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Wystawa odbywa się rok rocznie od 31 lat.

Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.

W programie dwudniowej imprezy zaprezentowano stoiska targowe i wystawiennicze, m.in. Targi Pszczelarskie, Wystawę Przedsiębiorczości i Maszyn Rolniczych, Kiermasz Kwiatów i Krzewów Ozdobnych. Warto wspomnieć również o Wystawie Zwierząt Hodowlanych, która w tym roku nabrała szerszego wymiaru poprzez organizowaną Konferencję Naukową w zakresie innowacyjności w hodowli zwierząt, a także wystawę ras bydła z całego kraju.

W programie wystawy zobaczyć można było:

  • targi: nasienne, paszowe, pszczelarskie,
  • wystawy: polskiej nauki rolniczej, maszyn i narzędzi rolniczych, przedsiębiorczość, odnawialnych źródeł energii i mikroinstalacji, zabytkowych maszyn rolniczych, drobnego inwentarzu,
  • prezentacje: instytucji rządowych i agencji rolniczych, sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, lokalnych grup działania, zagród edukacyjnych,
  • festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych;
  • kiermasze: rolnictwa ekologicznego, kwiatów i krzewów ozdobnych, produktów rolno-spożywczych,
  • występy zespołów folklorystycznych.

Na 31. Dożynkach na Jasnej Górze także Zespół Regionalny „Pisarzowianki” mógł swoim prawie godzinnym występem promować naszą miejscowość Pisarzowice, Gminę Wilamowice i powiat Bielski. Występ członków składał się z trzech część:

  • pierwsza - było to tzw. ośpiewanie wieńca dożynkowego,
  • druga - to pieśni dziękczynne do Matki Boskiej Częstochowskiej,
  • trzecia - tzw. rozrywkowa prezentująca piosenki z naszego terenu opowiadające o życiu mieszkańców wsi.

Na targach  promowało się z naszego terenu Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska, a na stoisku można było zobaczyć i zakupić piękne, misternie wykonane pamiątki.

Dziękujemy organizatorom ŚODR w Częstochowie i burmistrzowi Marianowi Trela za umożliwienie występu członkom zespołu pod klasztorem Jasnogórskim.

FOTO

Tekst C. Puzoń
Foto K. Puzoń

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika