Get Adobe Flash player

Dożynki w Pisarzowicach

Wersja do wydruku

„Spójrz Maryjo uwiliśmy

z kłosów pełnych z naszych pól

dożynkowy wieniec złoty

by go złożyć u Twych stóp…”

 

Tą przepiękną pieśnią rozpoczęto 8 września w naszej parafii w kościele pw. Św. Marcina dożynki parafialne. Dożynki są ludowym świętem połączonym z obrzędem dziękczynienia za ukończenie żniw i prac polowych, są ukoronowaniem całorocznej pracy rolników. Od pokoleń obchodzone w całym kraju i tradycyjnie od wielu już lat w naszej wiosce w kościele Parafialnym. Mszę Świętą w intencji rolników, gospodarzy, ogrodników, pszczelarzy odprawił ksiądz proboszcz Janusz Gacek w asyście wikariuszy ks. Adama i ks. Ireneusza. 

Z symbolicznym bochnem chleba jako darem ołtarza szli Starostowie Dożynek państwo Jadwiga i Konrad Kobielus, kwiaty i zboże pod zasiew niosły dzieci Magdalena i Kasia Kobielu oraz Kaja Puzoń, wieniec dożynkowy u stóp ołtarza złożyli rolnicy państwo Helena i Jan Handzlik, pszczelarze Adam Pieczka i Jerzy Smolarski jak co roku ofiarowali złocisty miód, a Sołtys wsi pan Stanisław Peszel z małżonką wino mszalne. W trakcie Mszy Świętej ks. Proboszcz mówił o poszanowaniu pracy rolnika i o szacunku do chleba. Poświęcił piękny bochen chleba, upieczony przez państwo Renatę i Andrzeja Manda, wieniec zrobiony przez panie z KGW oraz tegoroczne symboliczne zbiory, które to stanowiły piękną dekoracja ołtarza, zrobiona przez panie Agatę Kubiczek i Wandę Adamczyk. Na Mszy Świętej wystąpił z pieśniami dożynkowymi Zespół Regionalny „Pisarzowianki”, któremu przygrywała gościnnie pani Urszula Mrowiec. Nie zabrakło także naszej młodzieżowej orkiestry dętej pod batutą Damiana Bogacza. Dalsza, ale również tradycyjna część uroczystości dożynkowych odbyła się w WDK w Pisarzowicach.

Inicjatorzy uroczystości dożynkowych, sołtys pan Stanisław Peszel, Zarząd KGW pod kierownictwem pani Puzoń Cecylii, dziękują współorganizatorom:

  • Księdzu Proboszczowi Januszowi Gacek oraz wikariuszom
  • Radzie Sołeckiej
  • Starostom Dożynek państwu Kobielus oraz państwu Handzlik
  • Zespołowi Regionalnemu „Pisarzowianki”
  • Pszczelarzom naszej parafii
  • Państwu Donacie i Adamowi Gacek
  • Państwu Monice i Romanowi Kiczmer
  • Paniom które to uwiły przepiękny wieniec dożynkowy: Małgorzacie Kubiczek, Krystynie Kasperek, Zofii Trembla, Eugenii Leśniewskiej, Czesławie Haczek, Marii Żurek, Barbarze Płonka, Helenie Olearczyk, Stanisławie Dudek

Oraz tym wszystkim, bez których pomocy organizacyjnej i finansowej ta piękna, tradycyjna uroczystość nie mogłaby się  odbyć.

„.Poprzez wszystkie roku pory

zechciej Pani z nami trwać

gdy będziemy znowu w trudzie

nowe ziarno w ziemie siać.”

 

Przewodnicząca KGW Puzoń Cecylia

Zdjęcia Tomasz Tobiasz

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika