Get Adobe Flash player

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU W WILAMOWICACH

Wersja do wydruku

Styczeń to miesiąc, w którym jeden z tygodni w całości poświęcony jest ukochanym babciom i dziadkom, które zaraz po rodzicach są najważniejszymi osobami w życiu każdego dziecka. Swoim życiowym doświadczeniem, opanowaniem, spokojem i mądrością wspierają rozwój ukochanych wnuków. Chwile spędzane z babcią i dziadkiem są dla najmłodszego pokolenia bezcenne i zawsze kojarzone z pozytywnymi emocjami.

Tematyka kompleksowa poświęcona babciom i dziadkom sprzyja różnego rodzaju aktywnościom w trakcie zajęć.  Przedszkolaki z wielką ochotą opowiadają o swoich dziadkach, ich ulubionych zajęciach, wspólnych spotkaniach. Najbardziej ulubioną formą jest powracanie myślami do minionych czasów. Wspomnienia jakimi dziadkowie dzielą się ze swoimi wnukami to najpiękniejsze opowieści pełne ciepła i niesamowitych wrażeń. Malowane są portrety babć i dziadków z najdokładniejszymi szczegółami. Czytamy wiersze, opowiadania i uczymy się piosenek tematycznie związanych z tym świętem. Wspólnie z dziećmi oglądamy stare fotografie i zastanawiamy się jak babcia z dziadkiem wyglądali za czasów swojej młodości. Kulminacyjnym momentem całego tygodnia jest przygotowanie występów dla swoich dziadków.  Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa uniemożliwia zaproszenie seniorów do przedszkola. Dlatego w podziękowaniu za ich wielkie serce i oddanie każda z grup przedszkolnych nagrała film okolicznościowy z bogatym programem artystycznym. Dzieci dla swoich ukochanych babć i dziadków pięknie zaśpiewały, zatańczyły i odegrały scenki kabaretowe. Występy poprzedziły liczne próby, przygotowanie strojów, rekwizytów oraz barwnej scenografii wykonanej przez nauczycielki poszczególnych grup.

Grupa I przygotowała program słowno-muzyczny. Dzieci pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki.

Przedszkolaki z grupy II zaprezentowały program artystyczny, podczas, którego wyrecytowały dla babć i dziadków wiersze oraz zaśpiewały piosenkę ,,Babciu, droga babciu”. Na koniec wszystkie dziewczynki wystąpiły w zimowym tańcu śnieżynek.

Dzieci z grupy III przygotowały występ w czasie, którego recytowały wierszyki, zaśpiewały piosenki, zagrały akompaniament na instrumentach perkusyjnych do utworu muzycznego oraz zatańczyły ,,poleczkę” w parach.

Grupa IV- 4-5 latki z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowały humorystyczną inscenizację. W jej trakcie dzieci śpiewały również piosenki połączone z ruchem tanecznym i wykonały akompaniament na instrumentach perkusyjnych.

W grupie V dzieci przygotowały przedstawienie pt. ,,W Aniołkowie”. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wcieliły się w role aniołków, które przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci miały okazje zaprezentować swoje talenty poprzez grę na instrumentach, taniec oraz śpiew.

Grupa VI-najstarsza grupa 6 latków zaprezentowała inscenizację teatralną w dwóch scenach  pt. ,,Jak postawić babcię na nogi”- opowiadającej o perypetiach babci z ,,kraju nad Wisłą”, którą pewnego ranka dopadła tajemnicza dolegliwość. Nie potrafił jej pomóc nawet zatroskany dziadek i kotek oraz reszta bohaterów. Dopiero ukochane wnuczęta i …pierogi wyciągnęły ją z łóżka.  W drugiej części występu pt. ,,Słodziaki”- starszaki z zaangażowaniem i przejęciem recytowały pełne miłości wiersze i wyśpiewały dla Dziadków piosenkę.

Grupa VII - swój występ rozpoczęła od piosenki pt ,,Babcia od bajek, dziadek od zagadek”. Następnie zaprezentowała trzy scenki kabaretowe. Pierwsza z nich przedstawiała odwiedziny wnuków u swoich ukochanych dziadków. Druga i trzecia scenka to baśnie opowiadane przez babcię i dziadka w humorystycznych wersjach ,,Królewna Śmieszka” i ,,Kopciuszek”. W dalszej kolejności chłopcy zaprezentowali układ choreograficzny do piosenki ,,Czekolada”, a dziewczynki zatańczyły ze śnieżnymi wachlarzami. Na koniec dzieci złożyły okolicznościowe życzenia.

Każda z grup wykonała pod okiem swoich pań piękne zaproszenia, w których umieszczony został link do występu.

Mamy nadzieję, że obejrzany film w otoczeniu wnuków sprawił Dziadkom oczekiwaną radość i wzruszenie.  Takie występy niosą ze sobą szereg pozytywnych aspektów takich jak budzenie szacunku dla starszych oraz rozwijanie aktywności twórczej dzieci.

Kochani Babcie i Dziadkowie! My także dołączamy się do życzeń składanych przez dzieci życząc Wam zdrowia, pomyślności, życiowego optymizmu oraz jak najwięcej pięknych chwil spędzanych w otoczeniu wnuków.

,,Babciu, Dziadziusiu

Świadomość tego, że jest się komuś potrzebnym

czyni cuda!

Miłość do wnuków sprawiła, że znów dzień zakwitł,

że się nam udał”

Nauczycielki Przedszkola

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika