Dzień Języka Ojczystego w Wilamowicach

W Wilamowicach już po raz kolejny uroczyście świętowano obchody związane z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. W dniach 23-24 lutego odbył się szereg otwartych wydarzeń kulturalno-językowych, w których udział wzięli badacze języków zagrożonych wymarciem m.in. z Holandii, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Hiszpanii i Polski, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego z wydziału Artes Liberales, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wilamowianie”, członkowie Zespołu Regionalnego „Wilamowice”, lokalne władze samorządowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Wilamowic. Wśród zaproszonych znaleźli się potomkowie Azteków, przedstawiciele Basków, Łemków, Górali Żywieckich i Podhalańskich, Ślązaków, Hucułów i Kaszubów.

W piątkowy wieczór wszystkich uczestników spotkań powitała propagatorka języka wilamowskiego i zarazem najstarsza mieszkanka Wilamowic, pani Helena Biba. Podczas dwóch dni spotkań odbyły się liczne wykłady i warsztaty poświęcone zagrożonym językom i różnorodności językowo-kulturowej, koncerty zespołu z Hopgarten ze Słowacji, pokaz filmu dokumentalnego o Wilamowicach, premiera spektaklu „Ymertihła” wilamowskiej grupy teatralnej „Ufa fisa” (relacja w linku: http://katowice.tvp.pl/36163336/ymertihla-na-zakonczenie-dni-jezyka-ojczystego), występ Zespołu Regionalnego „Wilamowice” i koncert w wykonaniu rodziny Majerskich z Wilamowic. Wydarzeniom towarzyszył również koncert Ilony „Potani” Chylińskiej oraz zespołu „Chwila Nieuwagi”.

Organizatorami wydarzeń byli naukowcy z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego „Wilamowianie” oraz Urzędem Gminy Wilamowice.

MJ

Zdjęcia autorstwa Jacka Tomaszewskiego:

Zdjęcia autorstwa Marcina Musiała: