DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W WILAMOWICACH

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 4 lutego 2020 r. podpisał ustawę wprowadzającą nowe święto państwowe, które będzie obchodzone każdego roku 19 lutego (dzień urodzin Mikołaja Kopernika). Dzień Nauki Polskiej – o takim święcie mowa – stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką. Ustanowienie nowego święta ma stać się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000 letniej historii naszego narodu i państwa.

Z tej okazji budynek Zespołu Szkół w Wilamowicach przyozdobiony został flagami państwowymi. W korytarzu szkoły przygotowano gazetkę tematyczną poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Dzieci i młodzież szkolna w czasie zajęć obejrzały filmy edukacyjne o wybitnych polskich naukowcach: Mikołaju Koperniku, Janie Heweliuszu, Ignacym Łukasiewiczu, Marii Skłodowskiej – Curie. Filmy wzbogacone były prezentacją lamp naftowych oraz eksponatów dotyczących działalności prezentowanych naukowców. W bibliotece szkolnej została przeprowadzona lekcja pt. ,,Biblioteka miejscem korzystania z publikacji naukowych”. W czasie zajęć dzieci dowiedziały się kim jest naukowiec, oglądały pozycje książkowe związane z polskimi osiągnięciami naukowymi. W przedszkolu cały tydzień realizowany jest temat kompleksowy ,,Kosmos - poznajemy postać Mikołaja Kopernika”. Wszystkie działania związane z obchodami nowego święta miały na celu uświadomienie dzieciom znaczenia pracy naukowców w postępie cywilizacyjnym.