GDY GAŚNIE PAMIĘC LUDZKA, DALEJ MÓWĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY! – projekt w Zespole Szkół w Wilamowicach

Miło nam poinformować,że nasza szkoła brała udział w projekcie GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!, którego organizatorem jest śląski Kurator Oświaty.

Projekt skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. Mamy nadzieję,że nasi uczniowie poprzez aktywne uczestnictwo w proponowanych przez nas działaniach, stali się świadomi rangi rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W naszej szkole zostały przeprowadzone lekcje wraz z projekcją filmu „Nie zabierajcie Mamy”. To dokument, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego. Umieszczono w nim wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie.

Zorganizowaliśmy również wystawę pamiątek pod tytułem „40 lat po stanie wojennym”. Na korytarzu  szkoły zagościł kącik patriotyczno- historyczny.Mogliśmy przenieść się do 1981 roku oglądając mały gabinet, jakby przed momentem opuszczony przez działacza Solidarności.Przedmioty z epoki, kartki na żywność, dokumenty i przede wszystkim zdjęcia pomogły nam odczuć atmosferę tamtych lat. Cieszymy się,że nasza wystawa stała się żywym obiektem zainteresowania uczniów naszej szkoły.

Kolejnym naszym działniem był  konkurs literacki.Wpłynęło wiele prac,z których komisja konkursowa wybrała te najlepsze i najbardziej wartościowe. Oto laureaci:

• Aleksandra Zawadzak I miejsce w kategorii wiersz
  • Aleksandra Adamczyk I miejsce w kategorii wywiad

wyróżnienia otrzymali:

• Natalia Nowak,
  • Hanna Mynarska,
  • Borys Stachura,
  • Franciszek Jauering,
  • Julia Drabek,
  • Amelia Lubańska.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród-gier planszowych utrzymanych w klimacie PRl-u.
Wyjątkowym podsumowaniem niech stanie się wiersz Aleksandry Zawadzak, laureatki naszego konkursu.

"Stan wojenny"- wspomnienia wierszem

Zbudzili się dnia 13 grudnia
zupełnie nieświadomi, że do południa
stać będą w kolejkach długich na kilometr
i mrozie gdzie -2°C wskazuje termometr
i z dzieckiem na rękach owiniętym chustą,
by ujrzeć za ladą półkę całkiem pustą.

W nocy do okien szybko podbiegali,
słysząc krzyk ludzi co pod domem stali.
Od progu gdy weszli o dowód pytali,
nie tłumacząc powodu tak późnej wizyty
by potem trzeba było sprawdzać dom,
czy ktoś w nim nie jest przypadkiem ukryty.

Miła atmosfera, zwyczajna niedziela,
śmiech dzieci w domu brzmiący,
ogień w kominku wesoło tańczący,
szczęśliwa rodzina, zapach pysznej strawy,
wtem słychać jak czołgi w ulice Warszawy,
wjeżdżają tak licznie, za nimi szara smuga,
wszyscy smutnie mówią: "Ta noc będzie długa".

Dziękujemy uczniom i ich rodzinom za zainteresowanie projektem.

Anna Kunicka
Paulina Tatoń-Praciak