"Gloria Artis" dla Jolanty Danek

Podczas tegorocznych "Wilamowskich Śmiergustów 2013" oprócz wystąpień Burmistrza Wilamowic Mariana Treli i gości z miast partnerskich Czech, Słowacji, Węgier, Chorwacji i delegatów Bośni i Hercegowiny oraz przedstawicieli władz powiatu bielskiego nastąpiła miła uroczystość nadania medalu „Gloria Artis” współorganizatorce Śmiergustów - Jolancie Danek. Medal Zasłużony Kulturze – „Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochrony kultury i dziedzictwa narodowego przez Ministra Kultury. Wręczenia tego szczególnego odznaczenia dokonała przedstawicielka Fundacji "Cepelia" z Warszawy Żaneta Żardecka wraz ze Stanisławem Piętą, członkiem Zarządu Powiatu Bielskiego.

Dr  Jolanta Danek - kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Cepelia-Fil-Wilamowice" w okresie swojej 30 letniej pracy zawodowej poświęciła całe swoje życie i wiedzę rozwojowi kultury na terenie Gminy Wilamowice. Jej liczne publikacje książkowe stanowią nieoceniony wkład w propagowanie niepowtarzalnej kultury wilamowskiej w kraju i poza jego granicami. Prowadzony przez nią Zespół Regionalny występował na scenach całej Europy. Dodatkowo, należy podkreślić, że w trakcie jej pracy zawodowej na terenie Gminy Wilamowice powstało sześć innych zespołów regionalnych nad którymi sprawuje opiekę merytoryczną i materialną projektując i odtwarzając dawne stroje. Jest postacią bardzo ważną w zakresie znajomości i propagowania kultury miasta, w którym mieszka i pracuje. Swoją pracę naukową także poświęciła rodzimej kulturze opisując fenomen funkcjonowania kultury wilamowskiej w swojej pracy doktorskiej.