Get Adobe Flash player

Inscenizacja „Misterium Męki Pańskiej” w Hecznarowicach

Wersja do wydruku

W niedzielę Palmową (29 marca 2015) w Domu Ludowym w Hecznarowicach odbyła się inscenizacja „Misterium Męki Pańskiej” - z udziałem młodych aktorów - amatorów, głównie ministrantów skupionych wokół Parafii św. Urbana oraz członkiń i sympatyków miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Inspiracją do realizacji blisko dwugodzinnego przedstawienia stały się fakty biblijne - odległe, a zarazem bliskie każdemu z serc chrześcijanina. Scenariusz i choreografię opracowały dwie emerytowane nauczycielki - Janina Markiel i Halina Mleczko. Misterium przygotowano w siedmiu odsłonach, z których każda przenosiła nas w ówczesny świat postaci biblijnych. Widzowie mieli okazję zobaczyć dramatyczną i przejmującą inscenizację o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.
Na spektakl przybyło około 200 osób, w tym Burmistrz gminy Marian Trela z małżonką, Radni, Sołtys, członkowie Rady Sołeckiej oraz Księża naszej Parafii. Pragnę nadmienić, że wystawienie tego wyjątkowego dzieła miało również cel charytatywny - zebrane pieniądze przekazano na rehabilitację ruchową koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich, zmagającej się z ciężką chorobą neurologiczną.
Na uwagę zasługuje również fakt, że podczas spektaklu po raz pierwszy wykorzystano możliwości oświetlenia scenicznego typu LED DMX-512, dzięki któremu uzyskano doskonałe efekty wizualne podkreślające symbolikę Męki Pańskiej. Oświetlenie to dzisiaj, stanowi stały element wyposażenia naszej „małej sceny”, który znajdzie zastosowanie w kolejnych projektach teatralnych. Zakup oświetlenia był możliwy dzięki wsparciu finansowemu naszego Sołtysa Wiesława Jarosza i Burmistrza Gminy Wilamowice. Mikrofony pojemnościowe dzięki dotacji Banku Spółdzielczego w Wilamowicach dla potrzeb między innymi zespołu ECHO zakupiła przewodnicząca KGW Barbara Mleczko. Prace montażowe instalacji scenicznych w obiekcie nie odpłatnie wykonał autor artykułu. Zdjęcia z inscenizacji są dziełem Justyny Formas.

Julian Pieńczak
Członek Zespołu Regionalnego „Echo”
przy KGW w Hecznarowicach

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika