Integracja dzieci z Przedszkola Publicznego w Wilamowicach z dziećmi z Ukrainy

W ostatnim czasie przedszkolaki z Wilamowic przywitały dzieci z Ukrainy. W celu wzajemnego poznania się oraz integracji, nasze przedszkole zaproponowało szereg aktywności, które jeszcze niedawno były niemożliwe do zorganizowania z powodu sytuacji epidemicznej w Polsce. Po okresie ograniczeń wreszcie mogliśmy wznowić różnorodną działalność naszej placówki.

Pierwszym przedsięwzięciem był wyjazd wszystkich naszych przedszkolaków do Gospodarstwa Ogrodniczego państwa Mleczków.  Spacer wzdłuż wyznaczonych alejek w szklarni pozwolił zobaczyć z bliska wiele roślin, także tych egzotycznych. Podczas ,,warsztatów ogrodniczych” dzieci w sposób praktyczny doświadczyły możliwości sadzenia lub siania oraz dzieliły się całkiem sporą już wiedzą na temat uprawy roślin. Przedszkolaki bardzo chętnie zadawały pytania pani ogrodniczce, dotyczące nazw czy uprawy danych roślin. W kolejnej części spotkania poszczególne grupy udały się na krótki spacer wokół całego gospodarstwa. Do przedszkola dzieci wróciły zadowolone oraz zaopatrzone w nasionka roślin i warzyw. Bardzo dziękujemy państwu Elżbiecie i Markowi Mleczkom za zaproszenie nas do swojego gospodarstwa i poświęcenie swojego czasu.

Niedługo po tym wydarzeniu nasze przedszkole gościło aktorów z teatru „Pinokio”, którzy przedstawili dzieciom spektakl kukiełkowy pt. “Kruszynka”. Z kolei teatr „Skrzat” z Krakowa zaprezentował dla poszczególnych grup przedszkolnych inscenizację pt. ,,Czarodziejska żaba”. Co więcej, 13 kwietnia dzieci z naszego przedszkola wraz ze swoimi kolegami z Ukrainy udały się do teatru lalek ,,Banialuka” w Bielsku-Białej na spektakl „Smok Bonawentura” w reżyserii Lucyny Sypniewskiej. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wpływowy Smok Bonawentura podróżuje po trzech krainach: Marionetek, Pacynek i Olbrzymów, które w inscenizacji przedstawione zostały za pomocą rozmaitych technik teatralnych. Dzięki piosenkom skomponowanym przez Krzysztofa Maciejowskiego, przedstawienie było bardziej atrakcyjne dla dzieci, gdyż utwory nadawały mu rytm i tempo. Nasze małe przedszkolaki były pod wrażeniem występu aktorów teatru, który jeszcze długo był tematem ich rozmów. To nie koniec atrakcji dla dzieci z naszego przedszkola, gdyż w maju czeka nas wyjazd na musical ,,Pinokio” do Domu Kultury w Kętach, a w czerwcu planowana jest wycieczka do Inwałdu.

Wszystkie organizowane przedsięwzięcia i wydarzenia zapewniają dzieciom nie tylko odpoczynek od codziennych zajęć w przedszkolu, ale również mają na celu wspieranie ich wszechstronnego rozwoju , poznawanie nowych miejsc oraz integrację z rówieśnikami, a dzieciom z Ukrainy dają możliwość zapomnienia o przykrych doświadczeniach związanych z wojną.

Joanna Bączyńska,
Monika Wójcikiewicz