Już wkrótce ruszy realizacja projektów dofinansowanych z LGD Ziemia Bielska

Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska przyznało Gminie Wilamowice dofinansowanie na dwa projekty.

Wnioskodawcą pierwszego projektu był Uczniowski Klub Sportowy im. "PTG Sokół" w Pisarzowicach. Operacja pod nazwą „Zachowanie wartości dziedzictwa kulturowego poprzez zagospodarowanie terenu pod Park Tradycji Pisarzowskiej ze sceną mobilną”  ma na celu zagospodarowanie miejsca przy Gminnym Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach, które zostało oddane do użytku po rozbudowie i modernizacji końcem 2020 r. Udostępnienie miejsca mieszkańcom, w którym będzie promowana i kultywowana pisarzowska tradycja poprzez prezentację lokalnego dorobku kulturowego na mobilnej scenie w nowopowstałym Parku Tradycji Pisarzowskiej. Zadanie polegać będzie na: wytyczeniu i wybrukowaniu  ścieżek w parku i umiejscowieniu ławeczek, stworzeniu wydzielonego miejsca pozwalającego na przeprowadzenie plenerowych warsztatów edukacyjnych, teatralnych i plastycznych, organizowaniu prelekcji plenerowych, żywych lekcji historii i małych prezentacji artystyczno-kulturalnych, wykonaniu fotograficznej ekspozycji plenerowej archiwalnych zdjęć przedstawiających nieistniejący już, drewniany kościół oraz dworek Bulowskiego i dworek Krzemienia - na czterech tablicach, wykonaniu fotograficznej ekspozycji plenerowej tradycyjnego stroju pisarzowskiego wzdłuż głównej ścieżki parku - na ośmiu tablicach, wykonaniu jednej tablicy imitującej realny strój pisarzowski, pozwalającej każdemu z odwiedzających na zrobienie sobie zdjęcia w wybranym stroju.
Inwestycja zwiększy aktywność społeczną mieszkańców na rzecz zachowania i promocji lokalnego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Realizacja operacji pozwoli na zwiększenie ochrony materialnego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Zadanie rozpocznie się w lipcu, a zakończenie planowane jest na październik br.

Drugi, pozytywnie rozpatrzony wniosek złożyła Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Marcina w Pisarzowicach. W ramach operacji pod nazwą „Wydanie czterech publikacji o różnorodnej tematyce historycznej obejmującej dziedzictwo niematerialne gminy Wilamowice” opublikowane zostaną następujące pozycje książkowe: „Kazania Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku” Tom II: „Kazania pisarzowickie”. Część I (1643-1646),  „Krótkie  historie o Żołnierzach I wojny światowej pochodzących z Pisarzowic”, „Szukając korzeni. Rys historyczny rozwoju Straży Pożarnej w Pisarzowicach” oraz Monografia Zespołu Regionalnego „Cepelia Fil-Wilamowice” pt. „Z wilamowskim folklorem przez Europę”. Po wydaniu poszczególnych publikacji, w czerwcu br. zostaną zorganizowane promocje, na które zostaną zaproszeni autorzy, przedstawiciele władz samorządowych i osoby związane z wydaniem publikacji. Dzięki tym wydaniom społeczność lokalna wzbogaci swoją wiedzę i informacje na temat dziedzictwa lokalnego, istniejących zasobów kulturowych i bogactwa dziedzictwa kulturowego obszaru gminy Wilamowice.
Prace związane z  przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej oraz realizacją zadań projektowych nadzorować będą pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach na podstawie podpisanych porozumień partnerskich.

MJ