Get Adobe Flash player

Jubilatka z tradycjami. 100-lecie budynku szkoły w Wilamowicach

Wersja do wydruku

„Gdy szukam wspomnień, które trwały ślad pozostawiły we mnie,
kiedy podsumowuję godziny, które miały dla mnie znaczenie,
odnajduję nieomylnie to, czego żadne bogactwo nie zdołałoby mi zapewnić:
nie można kupić przyjaźni człowieka związanego z nami na zawsze doświadczeniami życia.”

Antoine de Saint-Exupéry

W dniu 23 października br. odbyły się obchody 100-lecia budynku naszej Szkoły. Była to niepowtarzalna okazja do przypomnienia historii i tradycji, podsumowania pracy i osiągnięć, ale również czas spotkań i wspomnień.
Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się Mszą Św., w której uczestniczyli zaproszeni Goście, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rodzice wraz z dziećmi, Uczniowie oraz Mieszkańcy Wilamowic. Po Mszy Św. wszyscy w uroczystym pochodzie udali się do Zespołu Szkół, by być świadkami odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej, na której widnieje napis:,, Przyjaciele młodzi , uczcie się i nie marnujcie czasu ani teraz, ani nigdy w życiu. Przyzwyczajajcie się za młodu iść naprzód własną pracą.”
Kolejnym punktem programu obchodów jubileuszowych było zwiedzanie szkoły, która zmieniła swoje oblicze po generalnym remoncie. W budynku zaprezentowane zostały wystawy archiwalnych zdjęć, dokumentów z minionych lat, świadectw, ciekawych eksponatów związanych z historią szkoły i środowiska oraz kroniki szkolne, gazetki, prace plastyczne i wytwory artystyczne naszych uczniów. Szczególnym powodzeniem wśród gości cieszyły się stare kroniki szkolne, a także pamiątkowe fotografie. Iluż wzruszeń i radości dostarczało przekładanie kart, rozpoznawanie twarzy koleżanek i kolegów z klasy, zdjęć z wycieczek.
Dalsza część uroczystości miała już miejsce w budynku OSP w Wilamowicach.
Dyrektor szkoły – pani Mariola Dylewska-Mitoraj serdecznie i ciepło powitała gości przybyłych na jubileusz: przedstawicieli władz oświatowych, wojewódzkich, powiatowych, gminnych, księży, dyrektorów szkół, absolwentów, pracowników i nauczycieli.
Szczególnie gorąco przyjęto kardynałów-seniorów: Franciszka Macharskiego oraz metropolitę lwowskiego Mariana Jaworskiego, któremu nadano Honorowe Obywatelstwo Gminy Wilamowice.
W swoim wystąpieniu pani Dyrektor przybliżyła między innymi wydarzenia i fakty z kart historii szkoły. Następnie głos zabrali goście, którzy z uznaniem wypowiadali się o naszej placówce. Gratulowali jubileuszu i podkreślali niezastąpioną rolę szkoły w środowisku.
Część artystyczną rozpoczęła prezentacja multimedialna archiwalnych fotografii będąca wzruszającą podróżą sentymentalną w lata młodości. Następnie uczniowie w spektaklu zaprezentowali historię placówki, przybliżyli postacie „Wielkich Naszej Szkoły”, wśród których na szczególną uwagę zasługują Patron Św. Abp Józef Bilczewski, autor „Monografii” Józef Latosiński, długoletni kierownik szkoły Eugeniusz Bilczewski oraz p. Jadwiga Bilczewska- Stanecka. Kluczową częścią występu była miniatura teatralna, w której z niezwykłym wdziękiem zaprezentowali się młodzi aktorzy naszej szkoły.
Wystąpili oni w strojach regionalnych i wykazali się znajomością języka wilamowskiego, co niewątpliwie było barwną atrakcją dla zebranych i uświadomiło wszystkim jak żywa jest miejscowa tradycja wśród kolejnych pokoleń. Występ uświetniła grupa uczniów należących do zespołów regionalnych działających w Wilamowicach przy Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury. Uwagę widzów przykuwała scenografia, zabytkowe rekwizyty przywoływały nastrój minionych lat.
Dla upamiętnienia 100 lat istnienia placówki została opracowana i wydana książka pt.: „Śladami pożółkłych fotografii”, którą na zakończenie obchodów wręczono wszystkim gościom.
Dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje wspomnienia z dziecięcych lat. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Jubileusz 100-lecia to bardzo ważna chwila dla nas wszystkich. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości i uświadamia, jak ważne jest, by „chwytać dzień”.

 

Nauczyciele języka polskiego Zespołu Szkół w Wilamowicach

 

Zdjęcia z uroczystości dostępne w galerii M-GOK: http://mgok.wilamowice.pl/tresc/jubilatka-z-tradycjami100-lecie-budynku-szko-y-w-wilamowicach

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika