Get Adobe Flash player

Karnawał zakończony sukcesem!

Wersja do wydruku

Jak co roku nasi przyjaciele z Županji - miasta partnerskiego Gminy Wilamowice zaprosili na swoje obchody zespół regionalny. 28 lutego br. na 52. Šokačko Sijelo wyruszył Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice”. Pełni entuzjazmu późnym wieczorem wsiedliśmy do autokaru, by kolejnego dnia rano obudzić się w malowniczej Chorwacji i podobnie jak w zeszłym roku spotkać się z ciepłym powitaniem organizatorów festiwalu.

Wieloletnia współpraca Županji i Wilamowic wydała wspaniały owoc w postaci corocznych możliwości prezentowania kultur obu miast na scenach i ulicach podczas festiwalów (takich jak Śmiergusty Wilamowskie czy Šokačko Sijelo).
Jako zespół z miasta o bogatej tradycji i kulturze z chęcią zaprezentowaliśmy mieszkańcom Županji nasze wilamowskie tańce i pieśni, uchylając przed nimi w ten sposób drzwi do krainy naszych przodków. Natomiast w rodzinną i przyjazną atmosferę Zespołu wprowadziliśmy ich podczas uroczystego Korowodu, który okazał się kluczowym punktem naszego udziału w 52. Šokačko Sijelo. Nie zabrakło tam przerw na tańce młodzieży i podrygi naszych Pań, ani tym bardziej na szalone wybryki Śmierguśników. Jednak największy poklask zdobyła charakterystyczna „Baba z koszem”. Jej zaskakujące i porywające tłum pląsy przyciągnęły uwagę mieszkańców i organizatorów, którzy przyznali jej wygraną w konkursie na najbardziej oryginalny kostium karnawałowy.
Serdecznie dziękujemy za wyróżnienie!

Cały wyjazd opiewał w wiele atrakcji. Poza formalną stroną festiwalu, poznaliśmy też jej rozrywkową część podczas integracyjnej zabawy wszystkich zaproszonych i lokalnych zespołów. Ponadto poszerzyliśmy horyzonty dzięki wycieczce do Muzeum Historycznego w mieście Vukovar, w której uczestniczyliśmy wraz z delegacją z Wilamowic – zastępcą burmistrza Stanisławem Gawlikiem i przewodniczącą Rady Gminy Stanisławą Kudłacik oraz przedstawicielami władz miasta Županja.

Kiedy 3 marca nastał moment powrotu niełatwo było nam opuścić naszych przyjaciół i wspaniałą, radosną atmosferę. Dlatego postanowiliśmy zabrać ze sobą jej pierwiastek i czas podróży umililiśmy sobie wesołymi przyśpiewkami, a nawet tańcami w korytarzu autobusu. Co nie uszło uwadze Delegacji z Gminy Wilamowice i podczas podziękowań spotkało się z aprobatą, podobnie jak cała nasza postawa w trakcie pobytu w mieście partnerskim.
Z ust kierownik Zespołu Alicji Dusik również padły słowa podziękowania, do których się przyłączamy i dziękujemy Władzom Gminy za możliwość wyjazdu, przyjaciołom z Županji za ciepłe przyjęcie oraz naszym sympatykom za śledzenie relacji z podróży, w których dzieliliśmy się radością i wigorem.

Kinga Gawlik
Fot. Agnieszka Majerska, Oliwia Krywult
Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika