Get Adobe Flash player

Kolędowanie muzyków z Pisarzowic i Wilamowic dla Fundacji "Krzyż Dziecka"

Wersja do wydruku
Źródło - facebook Fundacji "Krzyż Dziecka"

Mieszkańcy Pisarzowic już sobie nie wyobrażają stycznia bez charytatywnych koncertów kolęd, na które co roku zaprasza ich Fundacja "Krzyż Dziecka" i miejscowa parafia św. Marcina. Tym razem żywiołowo, ale i refleksyjnie, do śpiewania zaprosiły zespoły - reprezentujący gospodarzy "Replay" oraz "Retrospekcja" z sąsiednich Wilamowic.

Za taką chwilą tęsknili od prawie roku! Stan epidemii zamroził wiele działań, które od dwunastu lat realizują ludzie wielkich serc - założyciele i przyjaciele Fundacji "Krzyż Dziecka" z Pisarzowic. Ale wreszcie, w niedziele 24 stycznia -przy zachowaniu rygorów sanitarnych - udało się im przygotować doroczny charytatywny koncert kolęd, który zawsze spotyka się z wielką życzliwością duszpasterzy, z proboszczem ks. Januszem Gackiem na czele.

Tym razem w pisarzowickim kościele św. Marcina dla podopiecznym i dobroczyńców fundacji zagrały zaprzyjaźnione z nią zespoły "Replay" z Pisarzowic i "Retrospekcja" z Wilamowic.

Zapis koncertu znajdziecie poniżej.

"Replay" tworzą mieszkańcy Pisarzowic: Tomasz Gąsiorek, Lidia i Maciej Derbinowie (którzy także są współzałożycielami Fundacji "Krzyż Dziecka"), Wojciech Trembla, Anna, Oliwia i Maja Zamłyńskie i Edward Zacny, którzy już nieraz koncertowali dla fundacji jako muzycy i wokaliści zespołów "Te Deum", "Aptekersi", diakonii "Solo Dios Basta" czy chóru parafialnego. Nową grupę razem stworzyli… w grudniu ubiegłego roku!

Z kolei zespół "Retrospekcja" powstał w roku 2004 w Wilamowicach. Tworzą go: : Ania Majeranowska-Widomska, Ewa Nycz, Mateusz Widomski, Szczepan Cieślak, Krzysztof Dziergas, Tomasz Kinecki i Joachim Komędera. W latach 2004-2012 występował na scenie muzyki religijnej pod nazwą "Magnificat", zdobywając nagrody na ogólnopolskich festiwalach oraz grając liczne koncerty w całej Polsce. Byli też reprezentantami Polski podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r.. W 2016 r. wystąpili w rodzinnym Bielsku-Białej przed ponad 10-tysięczną publicznością z całego świata, w ramach Światowych Dni Młodzieży, których finał odbył się w Krakowie. W lipcu 2019 r. zaprezentowali się na festiwalu "Alleluja czyli Happy Day" w Kielcach, podczas którego zdobyli główną nagrodę - Kryształową Barkę, w kategorii "Znany utwór w poetyce chrześcijańskiej" za wykonanie własnej aranżacji piosenki Anny Marii Jopek, pt. "Joszko Broda".

Przez ponad godzinę muzycy obu grup prowadzili słuchaczy obecnych w pisarzowickim kościele, a także odbiorców internetowej transmisji przez historię narodzin Jezusa Zbawiciela i zapraszali do refleksji o jej znaczeniu dla nas wszystkich.

W czasie koncertu nie zabrakło "Kolędy dla Nieobecnych". Wykonała ją Lidia Derbin. To od Lidii, jej męża Macieja i grupy ich przyjaciół zaczęła się historia fundacji. Ich córeczka Ania, urodziła się z bardzo skomplikowaną wadą serca w lipcu 2008 r. Zmarła 19 lutego 2009 r. Wkrótce razem postanowili wspierać wszystkich rodziców, którzy znajdą się w bardzo trudnej sytuacji spowodowanej stanem zdrowia ich dzieci.

"Kolędę dla Nieobecnych" Lidia zadedykowała także pamięci Bogdana Pudełki - zmarłego przed rokiem wielkiego przyjaciela fundacji, przewodnika beskidzkiego, pedagoga, perfekcyjnego organizatora parafialnych wypraw górskich szlakami Jana Pawła II. Bogdan Pudełko zmarł 21 stycznia 2020 roku…

Zaangażowani w działalność Fundacji "Krzyż Dziecka" mieszkańcy Pisarzowic, w konkretny sposób pomagają przede wszystkim chorym i niepełnosprawnym dzieciom, ale także dorosłym osobom samotnym i schorowanym. Jak mówił przed koncertem ks. Janusz Gacek, przez dwanaście lat działalności, fundacja zyskała pełną aprobatę, uznanie i zaufanie tych, którzy ją wspierają, jak i tych, którzy z jej wsparcia korzystają.

- Bóg zapłać wam za to. W wielu przedsięwzięciach wyręczyliście parafię - zaznaczył ks. Gacek dodając, że kiedy on, jako proboszcz wspólnoty nie jest w stanie pomóc przychodzącym po pomoc, ma pewność, że tę proszący uzyskają u jego parafian prowadzących fundację.

Jak mówią Maciej Derbin i Grzegorz Cieślak z grona założycieli fundacji i jej wolontariuszy, w związku ze stanem pandemii, nie udało się w minionym roku zrealizować kilku wydarzeń, które odbywały się cyklicznie, a dzięki którym dobroczyńcy fundacji mogli się spotkać i wesprzeć materialnie jej konto.

- Niestety nie doszła do skutku jedna z naszych sztandarowych imprez - dwunasta biesiada, organizowana co roku na przełomie lipca i sierpnia we współpracy z Urzędem Gminy w Wilamowicach i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, a ciesząca się wielkim zainteresowaniem wszystkich sympatyków naszej fundacji - mówi G. Cieślak. - W dniu, w którym zazwyczaj się odbywała, zorganizowaliśmy symboliczny bieg pamięci Ani - pobiegliśmy w małym gronie, z naszymi dziećmi. Nasz dobry przyjaciel Bogusław Gacek zainicjował także wydarzenie "1km = 1zł", polegające na aktywnym spędzaniu czasu np. na rowerze, na rolkach lub biegając. Rekordzista przebył 410 km! Efekty tej wspaniałej akcji zobaczyliśmy na fundacyjnym koncie, za co jesteśmy wdzięczni wszystkim jej uczestnikom.

Jak mówią przedstawiciele fundacji, nie odbyły się również charytatywne turnieje piłkarskie, które co roku przyciągają wielu darczyńców.

- Wspaniałym zaskoczeniem natomiast była dla nas kwota, jaką pozyskaliśmy z wpłat jednego procenta należnego podatku. Dzięki niej mogliśmy spokojnie pomagać wszystkim, którzy o pomoc nas prosili - podkreśla M. Derbin. - Rehabilitacje przebiegają planowo i bez przerw. Spotykamy się z osobami, które zgłaszają się do nas w związku z różnymi problemami dotykającymi ich rodzin. Staramy się w miarę naszych możliwości nieść pomoc wszystkim potrzebującym. Nasza fundacyjna rodzina rozrasta się. Obecnie pomagamy pięćdziesięciu podopiecznym - cieszymy się, ale równocześnie zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką bierzemy za te osoby.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć fundację, mogą jej m.in. przekazać jeden procent podatku - szczegóły znajdziecie TUTAJ.

W okresie przedświątecznym fundacja przygotowała także bony dla osób samotnych i potrzebujących, które mogli realizować w sieci sklepów Delikatesy Centrum.

Źródło tekstu:

https://bielsko.gosc.pl/doc/6703279.Koledowanie-muzykow-z-Pisarzowic-i-W...

 

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika