Get Adobe Flash player

Koncert kolęd i pastorałek oraz wykłady dla Akademii Złotego Wieku

Wersja do wydruku

Dnia 19 grudnia członkowie Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki” zostali zaproszeni przez kierownik WDK w Pisarzowicach panią Urszulę Kucharską, by koncertem kolęd i pastorałek wprowadzić słuchaczy Akademii Złotego Wieku i zaproszonych gości w atmosferę zbliżających się najpiękniejszych Polskich Świąt - Świąt Bożego Narodzenia.

Podczas spotkania słuchacze AZW, goście, wśród nich Burmistrz Wilamowic Marian Trela, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Michał Sztafiński oraz członkowie zespołu wysłuchali ciekawego wykładu o historii picia kawy, walorach gatunków aromatycznych naparów, sposobach parzenia kawy jak i o jej kwiatach, których woń jaśminowo-pomarańczowa rozpościera się po plantacjach. Według jednej z legend kawę odkryły... kozy, które po zjedzeniu owoców z krzewu kawowca brykały bardziej niż zwykle, co zastanowiło ich pasterza, który również spróbował czerwonych owoców i poczuł się ożywiony zapominając o zmęczeniu i chęci snu. Inna legenda mówi, że kawę odkryli mnisi w Etiopii, którzy przygotowywali wywar z owoców kawy, aby móc spędzać długie nocne godziny na modlitwach. Warto wspomnieć, iż w Polsce jest już dostępny gatunek najdroższej kawy świata - kopi luwak z Sumatry, gdzie za filiżankę płaci się 100 zł.

Następnie pan Krzysztof - wielki pasjonat znaczków pocztowych, przedstawił kolejną kolekcję swoich znaczków i kart pocztowych o tematyce kwiatów polnych i ogrodowych oraz o motywach kwiatowych w sztuce ludowej. Pan Krzysztof również przygotował wspaniały quiz dla wszystkich zebranych uczestników, który prowadziła pani Urszula - nie tylko o tematyce kwiatowej, ale także o pysznych aromatycznych kawach. Było dużo śmichu i wspaniałej zabawy.

Na zakończenie uczestnicy złożyli sobie życzenia świąteczne dzieląc się opłatkiem, pani kierownik WDK wręczyła wszystkim obecnym kalendarz na 2020 rok, a wspólny śpiew kolęd przy akompaniamencie pana Stanisława wprowadził wszystkich w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Art. C. Puzoń 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika