Get Adobe Flash player

Konferencja Parlamentarnego Zespołu na rzecz Rozwoju KGWiM z udziałem członkiń KGW Gminy Wilamowice

Wersja do wydruku

W Sali Kolumnowej Sejmu RP 9 września było kolorowo i gwarnie, a to za sprawą pań i panów Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich, samorządowców oraz przedstawicieli organizacji działających na rzecz obszarów wiejskich między innymi Podbeskidzia, Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego. W tym to dniu zebrani w Gmachu Sejmu RP wzięli udział w Konferencji Parlamentarnego Zespołu na rzecz Rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich „Razem zadbajmy o piękno i zdrowie”.

Wypełnioną „po brzegi” i jakże kolorową w stroje regionalne Salę Kolumnową przywitała przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu na rzecz Rozwoju KGW i M poseł Barbara Dziuk, następnie głos zabrali zaproszeni goście honorowi. Konferencję rozpoczęła Anna Gembicka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju omawiając „Funkcjonowanie kół gospodyń na podstawie obowiązującej ustawy. Asystent społeczny posła Antoniego Maciarewicza pani Magdalena Wawrzeczko przedstawiła oczywiści „w pigułce” rolę kół gospodyń wiejskich i miejskich w strukturze społecznej. Pani Magdalena była także opiekunką grupy Podbeskidzia m.innymi z Gminy Wilamowice  i Gminy Istebna. Wójt gminy Istebna pani Łucja Michałek omówiła współpracę samorządu z KGW. O zdrowej żywności wiele ciekawostek omówił przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a pani Józefa Szczurek-Żelazko sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia omówiła jakże ważną profilaktykę zdrowotną, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki raka piersi i raka macicy. Tematykę prozdrowotną zakończyła swoim wystąpieniem „Nowotwory kobiece- wczesne wykrycie to życie” prezes Zarządu Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi „Magnolia” pani Alina Pulcer. Kolejnym prelegentem był przedstawiciel Izby Aptekarskiej przedstawiając rolę farmaceuty i opieki farmaceutycznej w systemie ochrony zdrowia. Ostatnim tematem który został przedstawiony przez poseł Barbarę Dziuk był „Człowiek integralną częścią środowiska naturalnego”. Pani Barbara Dziuk podsumowała i zakończyła bardzo ciekawą i obfitą w treść Konferencję. Podczas  konferencji nie zabrakło muzyki i śpiewu. Wystąpiły dwa zespoły ludowe. Na zakończenie tego wydarzenia były podziękowania dla organizatorów od przedstawicieli zebranych w Sali Kolumnowej słuchaczy. Zastępca Burmistrza Gminy Wilamowice Stanisław Gawlik w towarzystwie przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Wilamowice podziękował pani poseł Barbarze Dziuk i Magdalenie Wawrzeczko oraz obecnym na Sali senatorom i  posłom. Uczestniczące Koła Gminy Wilamowice otrzymały od senatora RP Andrzeja Kamińskiego i wiceburmistrza Stanisława Gawlika po paczce kawy (exclusive) - serdecznie dziękujemy. Po wspaniałym obiedzie wszyscy uczestnicy mieli możliwość zwiedzania pomieszczeń budynku Sejmu RP z przewodnikiem, a przy wieczornej kawie z lodami w kafejkach na Placu Zamkowym w widokiem na Zamek Królewski oraz Plac Zamkowy podsumować całodniowe wrażenia, wykłady przedstawiając swoje spostrzeżenia, opinie jak i refleksje.

Uczestnicy wyjazdu do Sejmu RP Gminy Wilamowice serdecznie dziękują panu senatorowi RP Andrzejowi Kamińskiemu i pani Magdalenie Wawrzeczko za możliwość uczestnictwa w Konferencji.

C. Puzoń


WIĘCEJ ZDJĘĆ

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika