„Ślonsko Wilijo” Skansen - Chorzów

15 grudnia 2013r. panie z KGW z Pisarzowic wraz z honorowym gościem panią Renatą Franasik –członkiem Zarządu Powiatu Bielskiego nie tylko się bawiły, ale ciężko pracowały promując Pisarzowice, Gminę Wilamowice oraz Bielsko-Białą w Skansenie chorzowskim.

Na świątecznym kiermaszu „Ślonsko wilijo” oprócz specjałów kulinarnych z Zagłębia Dąbrowskiego i Małopolski (kotliny Oświęcimskiej) nie zabrakło specjałów artystycznych wykonanych przez dzieci i młodzież, była między innymi żywa szopka, aukcja ozdób świątecznych ręcznie wykonanych przez polityków i ludzi kultury, wystawa „Choinka wczoraj i dziś”, "Znane i nieznane pastorałki" w wykonaniu Zespołu Małe Janowianki z Jankowic, usłyszeć można było „Historię o Aniołach” w wykonaniu uczniów Powiatowego Zespołu Szkół z Pszczyny, no i oczywiście nie zabrakło niezastąpionego w opowieściach o obrzędach i tradycjach bożonarodzeniowych pana Marka Szołtyska.

Wszystkie kulinaria były w zabytkowych chałupach i właśnie z jednej z chałup, a konkretnie w chałupie z Goleszowa gospodyniami były panie z Pisarzowic. One to szwarne i rumiane jak ciasta, którymi pysznił się stół wigilijny opowiadały o tradycjach i potrawach. Furorę zrobiły „Marcinki Pisarzowickie”- pierniczki, które to promowały naszą wioskę, a konkretnie nasz  parafialny odpust na św. Marcina.

Był to także kiermasz  przepięknych ręcznie robionych ozdób choinkowych, wokoło czuło się klimat świąt bożonarodzeniowych.

Do domu wracałyśmy bogatsze o nowe doświadczenie, nowe przepisy potraw wigilijnych i zadowolone ze spędzonego pracowicie dnia.

Bardzo serdecznie dziękujemy dyrektorowi Skansenu Chorzowskiego Andrzejowi Sośnierz za zaproszenie na tak wspaniałą i prestiżową imprezę.

Przewodnicząca KGW Pisarzowice

Cecylia Puzoń