Get Adobe Flash player

LWOWSKA WYPRAWA „WILAMOWIC”

Wersja do wydruku
Zespół przed kościołem św. Michała Archanioła

Pod koniec września Lwów gościł członków Zespołu Regionalnego „Wilamowice”. Zespół uczestniczył m.in. w uroczystościach odpustowych w parafii pw. św. Michała Archanioła we Lwowie - Sichowie. Wilamowianie wzięli udział we Mszy św. którą uświetnili śpiewem, a następnie na przykościelnym placu dali popis swoich artystycznych umiejętności. Występ został przyjęty ogromnymi brawami.

Uczestnicy podążali również szlakiem swojego rodaka św. Józefa Bilczewskiego. Odwiedzili jego grób na Cmentarzu Janowickim. Modlili się przy relikwiarzu oraz w jego kaplicy we lwowskiej katedrze. Szlak świętego wyznaczył im też tutejszy uniwersytet którego był profesorem i rektorem, zbudowany z jego inicjatywy kościół św. Elżbiety czy figura Matki Bożej nieopodal pomnika Mickiewicza, którą poświęcił w 1905 r. Zresztą tych śladów jest tutaj znacznie więcej, co stanowi zachętę do ponownych odwiedzin.

Nie zabrakło odwiedzin na Cmentarzu Łyczakowskim oraz Cmentarzu Orląt. Swoimi bogatymi regionalnymi strojami wzbudzali duże zainteresowanie mieszkańców jak i gości na lwowskim rynku oraz na dziedzińcu Kamienicy Królewskiej będącej kiedyś rezydencją króla Sobieskiego. Tu też odbyła się ich sesja zdjęciowa. Był też czas na zwiedzanie miasta, w tym odwiedziny w wielu lwowskich kościołach będących istną perełką polskiej architektury. Przypomnę, że przed wojną Polacy modlili się w blisko 40 kościołach, teraz większość z nich jest we władaniu kościoła grekokatolickiego, ale to już inny temat.

Wspomniana parafia w Sichowie ma nie tylko polski rodowód, ale i żywe więzi z Polską. Erygowana w 1927 r. obejmowała obrzeża wielkiego Lwowa, a konkretnie jego podmiejskie wioski. Poprzedni kościół mieścił się w byłej leśniczówce Potockich. Jedenaście lat temu rozpoczęto jednak budowę nowego kościoła. Jego twórcą był wybitny architekt niedawno zmarły Stanisław Niemczyk pochodzący z Czechowic. Dzieła budowy podjął się przybyły tuż po papieskiej wizycie ks. Jacek Kocur wywodzący się z archidiecezji katowickiej. Budowa trwająca 10 lat była możliwa dzięki materialnemu wsparciu górnośląskiej archidiecezji. Swoją cegiełkę dołożyli również wierni diecezji bielskiej. Mimo, że jest to parafia mała licząca ok. 700 wiernych głównie Polaków i Ukraińców prowadzi aktywne życie religijno- społeczne. Siostry Służebniczki prowadzą np. ochronkę dla dzieci, a parafia znana jest z organizacji rekolekcji dla rodzin.

Ks. Jacek Kocur prowadzi swoją duszpasterską posługę w wyjątkowym też miejscu. Dzisiaj Sichów jest największą dzielnicą Lwowa liczącą ok. 300 tys. mieszkańców. Ta typowo kiedyś sowiecka dzielnica z szarymi blokami przypominająca naszą Nową Hutę miała być w założeniach dzielnicą bez Boga i wszelkich religijnych śladów. Stało się jednak zgoła inaczej. To tutaj miało miejsce spotkanie naszego Papieża z ukraińską młodzieżą, dzisiaj w tym miejscu stoi cerkiew oraz pomnik Jana Pawła II. Uczestnicy mieli więc okazję wystąpić w tym niezwykłym miejscu i zapoznać się z dniem dzisiejszym tej parafii.

Wszyscy podkreślali niepowtarzalną, a wręcz magiczną atmosferę Lwowa. Zapewne nie będzie to ich ostatnie spotkanie z Lwowem, tym bardziej że tak wiele łączy Wilamowice z tym miejscem.

O wilamowskiej wyprawie jak i o samych Wilamowicach była mowa w audycji „Lwowska Fala” którą w niedzielny ranek 13 października br. wyemitowało Radio Katowice.

Wyjazd możliwy był dzięki środkom własnym uczestników oraz dofinansowania autokaru przez Urząd Gminy Wilamowice.

Tekst: Janusz Puszczewicz 
Zdjęcia: Marian Frużyński /Lwów/, Piotr Puszczewicz

  
  
  

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika