Get Adobe Flash player

Międzynarodowy Dzień Strażaka i Święto Konstytucji 3 Maja w Hecznarowicach

Wersja do wydruku

W Hecznarowicach zawsze hucznie obchodzono Dzień Świętego Floriana, patrona strażaków, najczęściej łącząc go z przypadającym dzień wcześniej Świętem Narodowym Konstytucji 3 Maja. Tym razem ze względu na epidemię koronawirusa odbyła się kameralna uroczystość.

W kościele parafialnym św. Urbana mszy świętej w intencji strażaków, jak co roku, przewodniczył proboszcz parafii, ksiądz Aleksander Smarduch - Kapelan Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej. W świątyni obecny był tylko Poczet Sztandarowy OSP Hecznarowice. Z powodu epidemii w nabożeństwie uczestniczyła niewielka liczba osób, ale transmitowano je przez Internet, aby każdy mógł włączyć się we wspólne przeżywanie święta tych, którzy służą „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Następnie delegacja OSP udała się na cmentarz, aby zapalić znicze pod kaplicą, upamiętniając strażaków, którzy odeszli na wieczną służbę.

Nie zapomnieliśmy też o wywieszeniu biało-czerwonych flag. Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji #mojaflaga organizowanej z okazji przypadającego 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie tylko na budynkach publicznych zawisły flagi. Można je było zobaczyć przed domami, na balkonach czy w miejscach pracy. Pozostając w domach, aktywnie włączyliśmy się w świętowanie. Zdjęcia wywieszonych flag Polski pojawiały się w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga.

W tym roku, ze względów bezpieczeństwa, majowe święta celebrowaliśmy w domach. Jednak zarówno skromne obchody Dnia Strażaka, jak i eksponowanie barw narodowych w różnych formach w Dniu Flagi i w Święto Konstytucji 3 Maja pozwoliły nam wyrazić należny szacunek dla ludzi niosących bezinteresownie pomoc innym oraz podkreślić naszą tożsamość narodową. Tak jak czynili to nasi przodkowie, nawet w czasach zarazy uczciliśmy ważne dla naszej tradycji święta.

Dziękujemy wszystkim, którzy w różny sposób włączyli się do naszej wspólnoty. Nawet w tych trudnych czasach można świętować razem!

Beata Nycz

  

 

  

 

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika