Get Adobe Flash player

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2019

Wersja do wydruku

Międzynarodowy Dzień Ziemi to szereg akcji, które prowadzi się na całym świecie, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwach.

W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Chrońmy nasze gatunki”. Ogromnym darem naszej planety są miliony gatunków, które znamy i kochamy. Niestety ludzie nieodwracalnie naruszyli równowagę przyrody, w wyniku czego świat stoi przed największym wymieraniem od czasów dinozaurów. Uczniowie Zespołu Szkół w Wilamowicach wzięli udział  w akcji „Listy dla Ziemi”. Poniżej prezentujemy najpiękniejszy. Jego autorką jest uczennica klasy szóstej Aleksandra z klasy 6a. Kochana Matko Ziemio! Na wstępie mojego listu, pragnę z całego serca przeprosić za tę część społeczeństwa, która zanieczyszcza, zaśmieca i zapomina o najbardziej istotnych sprawach. Paląc odpady, marnując wodę i krzywdząc zwierzęta, szkodzimy też sobie nawzajem. Przepraszam za cały ból i cierpienie, które ja i moi najbliżsi kiedykolwiek Ci zadaliśmy. Już od jakiegoś czasu angażuję się w różne akcje, które mogą polepszyć jakość życia na Twoim obszarze. Mamy go przecież tak niewiele, a naszym zachowaniem dodatkowo skracamy swoje i Twoje życie. Z okazji Twojego święta, życzę Ci przede wszystkim zdrowia – byś mogła cieszyć nas swoim pięknem przez bardzo długi czas i cierpliwości – którą będziesz mogła obdarzać wszystkich Tych, którzy jeszcze nie zrozumieli jaką wielką krzywdę Ci wyrządzają. Postaram się przekonać jak największą liczbę osób do wprowadzenia zasad ekologii w swoje codzienne życie, a gdy dorosnę, będę robić wszystko, by pozostawić po sobie Ten świat w chociaż troszkę lepszym stanie i uczynić go zdrowszym miejscem… Twoja wierna Przyjaciółka i oddana Mieszkanka.

W grupie nagrodzonych prac są również Listy Karoliny i Radosława z klasy 5b, Borysa z klasy 4a Nikodema, Aleksandry, Norberta z klasy 6b.

Opiekun Koła Przyrodniczego w Zespole Szkół w Wilamowicach
mgr Wiesław NyczGaleria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika