Get Adobe Flash player

Niedziela Palmowa w cieniu koronowirusa

Wersja do wydruku

5 kwietnia 2020 roku o godz. 10.00, w Niedzielę Palmową, w kościele św. Urbana w Hecznarowicach, ksiądz proboszcz Aleksander Smarduch odprawił nietypową mszę. Na bocznym ołtarzu ustawiono statyw z kamerą, która transmitowała na żywo nabożeństwo, aby można było w nim zdalnie uczestniczyć. To już druga taka msza w hecznarowskiej parafii. Jest to odpowiedź na potrzebę chwili. Kiedy wierni nie mogą pójść do kościoła, Kościół przychodzi do nich.

Zwana też Kwietną lub Wierzbną Niedziela Palmowa to ważne święto w Kościele katolickim. W obchodach tego dnia najważniejsze są, a może raczej były do tej pory, święcenie palm i procesje. Palmy wielkanocne wykonywane tradycyjnie z gałązek wierzbowych są symbolem odradzającego się życia. Tymczasem w Niedzielę Palmową AD 2020 byliśmy świadkami pustych kościołów…

Nie ma więc wyboru, trzeba się z tym pogodzić, albo szukać szukać nowych form komunikowania się, zwłaszcza że zaczyna się Wielki Tydzień. Mieszkańcy Hecznarowic wybrali to drugie. To nic, że w mediach jest sporo transmisji nabożeństw i każdy bez trudu może znaleźć coś dla siebie. To przecież nie to samo co własna wspólnota parafialna.

W Niedzielę Palmową wielu hecznarowian zgromadziło się w swoich domach przed ekranami monitorów. Zobaczyli ołtarz w swoim kościółku przystrojony wielkanocnymi palmami i usłyszeli słowa swojego proboszcza: „Spodobało się Panu Bogu zafundować nam Święta Paschalne w nowym wydaniu, w których Pan odziera nas z wszelkich splendorów i zewnętrzności, żeby nic nam go nie przesłaniało. Z niego, w Święta Paschalne zdarli nawet tunikę, pozbawili wszystkiego, co miał ze świata. Dlatego Pan zaprasza nas tym razem, aby wejść do swej izdebki i oddawać mu cześć w Duchu i Prawdzie. Jest podobnie jak w pierwszej liturgii, gdzie możemy przeczytać, że pod krzyżem stało tylko pięć osób: Matka Jezusa, siostra Matki Jego, Maria żona Kleofasa, Maria Magdalena i uczeń Jan, którego Pan miłował. Na początku mszy nastąpiło błogosławieństwo palm, tych przed ołtarzem i w sposób szczególny tych w domach.

We mszy, według przybliżonych szacunków, uczestniczyło ponad tysiąc osób. To znacznie więcej niż byłoby możliwe w realu, zwłaszcza w maleńkim kościółku św. Urbana. W ten sposób „niewidzialni” uczestnicy liturgii, obecni przez internet, stworzyli wielką „wspólnotę niewidzialną”. Nie milczącą, bo reakcje natychmiast pojawiały się na stronie facebookowej Hecznarowic. Nie trzeba chyba dodawać, że pozytywne, czasem uzupełnione uwagami technicznymi.

Aby ludzie nie stracili poczucia, że Niedziela Palmowa to ważne, obrosłe zwyczajami święto, sołtys Hecznarowic ogłosiła konkurs na najpiękniejszą palmę przygotowaną rodzinnie w domu. I znów na stronę facebookową napłynęły zdjęcia niepowtarzalnych, oryginalnych palm. Teraz wszyscy czekają na rozstrzygnięcie i nagrody.

 

Specjaliści przewidują, że taka sytuacja jeszcze potrwa, w tym momencie trudno jeszcze określić, jak długo. Nie mamy więc innego wyboru, jak opanować sztukę nowych spotkań z ludźmi. Spotkań nie fizycznych, a duchowych – na odległość. Jednak prawdziwych i przynoszących radość w tej trudnej sytuacji.

Beata Nycz


Aleksander


Amelia


Emilia


Kacper i Filip


dzieła Kasi


Konrad


Kościół


Ksenia i Roksana


Mateusz


Aleksandra, Dawid i Wiktor


Zosia i Szymon

 

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika