Noworoczne Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego

Dnia 30 stycznia 2015 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Bielsku - Białej odbyło się Noworoczne Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego. Organizatorami i honorowymi patronami byli Przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku - Białej Jan Borowski oraz Starosta Bielski Andrzej Płonka, którzy po raz 16 zaprosili na to wydarzenie. Podczas spotkania miało miejsce wyróżnienie osób nominowanych do nagrody Starosty Bielskiego, z terenu naszej Gminy nagrodzeni zostali:

Kacper Zatorski - uczeń klasy III Gimnazjum im. Św. Abpa J. Bilczewskiego w Zespole Szkół w Wilamowicach. Pełni funkcję prezesa Sejmiku Młodzieżowego Gminy Wilamowice w roku szkolnym 2014/2015, aktywnie udziela się w stowarzyszeniu „Wilamowianie”, propaguje kulturę Wilamowic i języka wilamowskiego. Zdał pierwszy na Świecie egzamin z języka wilamowskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Czynnie brał udział w konferencjach „Europejskie i regionalne instrumenty ochrony języków zagrożonych” w Sejmie RP oraz w organizacji konferencji międzynarodowej „Endangered languages. Comprehensive models for resarch and revitalization”. Działał na rzecz międzynarodowego projektu rewitalizacyjnego w porozumieniu z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu „Ginące języki. Kompleksowe modele badań i rewitalizacji”. Wygłosił wykład o kulturze i języku wilamowskim w Katowicach w Bibliotece Śląskiej. Udzielił wywiadu zwycięzcy EUCYS – Andrzejowi Żakowi na temat zachowania dziedzictwa kulturowego.

Tomasz Królicki - Prezes Banku Spółdzielczego w Wilamowicach od roku 2010. Pan Tomasz dał się poznać jako osoba odpowiedzialna, kompetentna, a przede wszystkim otwarta na współpracę. BS w Wilamowicach, którego jest prezesem wspiera finansowo różnego rodzaju podmioty i grupy artystyczne działające na terenie gminy oraz akcje, które mają na celu dobro dzieci. Między innymi dzięki dotacji Banku Spółdzielczego zakupiono i rozdano dzieciom klas I - III z terenu całej Gminy znaczki odblaskowe.

Lidia Gieras - mieszkanka Zasola Bielańskiego edukację szkolną rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Hecznarowicach kontynuując ją w Gimnazjum Plastycznym w Bielsku - Białej. Już od najmłodszych lat wykazywała zainteresowania rysunkiem i malarstwem. Dużo malowała w domu, ale zaczęła też uczęszczać na warsztaty malarskie organizowane pod patronatem Burmistrza Wilamowic Mariana Treli, z inicjatywy Przewodniczącego Komisji ds. Samorządu, Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu pana Władysława Carbola. Jej prace zostały zaprezentowane na 9 wystawach w Polsce oraz na Słowacji w Rajeckich Teplicach i są wysoko oceniane przez artystów malarzy i rzeźbiarzy z gminy Wilamowice.

Całą imprezę uświetnił występ Młodzieżowego Zespołu Regionalnego z Dankowic prowadzonego przez panią Marzenę Jarosz. Krótką relacje oraz więcej zdjęć zobaczyć można na portalu www.beskidzka24.pl:

AW