Get Adobe Flash player

Obchody Dnia Nauki Polskiej w Szkole Podstawowej w Starej Wsi

Wersja do wydruku

Aby oddać hołd polskim naukowcom, którzy przez stulecia wpływali na rozwój intelektualny, społeczny i gospodarczy kraju, na dzień 19 lutego ustanowiono państwowe święto pod nazwą Dzień Nauki Polskiej. Ponadto święto ma stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką. Data obchodów święta też jest nieprzypadkowa, gdyż właśnie 19 lutego 1473 r. urodził się Mikołaj Kopernik.

Już od rana przychodzące do szkoły dzieci i młodzież witała nowa gazetka ścienna informująca o święcie – jego genezie i założeniach. Z kolorowych plakatów patrzyły twarze takich naukowców jak Mikołaj Kopernik, Jan Heweliusz, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Zygmunt Wróblewski, Maria Skłodowska – Curie, Henryk Arctowski, Ludwik Hirszfeld, Jan Czochralski i Stefan Banach oraz krótkie notki biograficzne dotyczące każdego z nich.

Po pierwszej lekcji p. dyr. Genowefa Lisewska zebrała wszystkich uczniów na apelu, by uroczyście ogłosić otwarcie obchodów Dnia Nauki Polskiej w naszej szkole i zapoznać z jego przebiegiem. Zainteresowanie wzbudziły słowa, które sugerowały, że każdy z obecnych może kiedyś znaleźć się w gronie tych, których odkrycia wywarły przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wystarczy jedynie połączyć zdobywanie wiedzy, już od poziomu szkoły podstawowej, z pasją odkrywców.

W klasach najmłodszych dzieci poznawały sylwetki wielkich Polaków, a klasa II otrzymała nawet książeczki zatytułowane „19 lutego – Dzień Nauki Polskiej”, przygotowane przez p. Dorotę Ćwiertnię, które mówiły o osiągnięciach polskich naukowców w dziedzinie nauki i techniki od czasów najdawniejszych do dziś.

Natomiast klasy starsze uczestniczyły w 45-minutowym wykładzie, połączonym z prezentacją multimedialną, przygotowanym i wygłoszonym przez p. Agatę Mikołajczyk. Poznały założenia obchodów święta i jego nadrzędny cel: wyraz uznania dla dokonań polskich naukowców i inspiracja do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy oraz wzmocnienie zainteresowania nauką. Przybliżono także sylwetki polskich badaczy wraz z ich dokonaniami naukowymi, które wpłynęły na obraz dzisiejszego świata.

Obchody Dnia Nauki Polskiej w Szkole Podstawowej w Starej Wsi miały charakter uroczysty i z pewnością pozostaną w pamięci dzieci i młodzieży.

A.M.

 

  

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika