Get Adobe Flash player

Ostatnie akordy kolęd i pastorałek

Wersja do wydruku

„Piękny Jezu matuleńki
Boże, chłopcze młodziuteńki,
czemu spoczywasz w żłóbeczku,
odzian w chusty dziedziąteczko?”

Ks. G. J. Zdziewojski

Każdego roku 40 dni po Bożym Narodzeniu Kościół Katolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego. To pamiątka ofiarowania Jezusa w Świątyni w Jerozolimie. W Polsce obchodzone jest także święto Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia wierni przynoszą do świątyni świece gromniczne.

W tym to dniu w kościele parafialnym pw. św. Marcina podczas ostatniej mszy świętej cichną ostatnie akordy kolęd i pastorałek, kończy się  radosny okres Bożonarodzeniowy.

Członkowie Zespołu Regionalnego „Pisarzowianki” nie wystąpili z koncertem w kościele jak było wcześniej planowane (niestety obostrzenia covidowe nadal są), ale uświetnili śpiewem kolęd i pastorałek ostatnią mszę świętą, którą odprawił ks. Mateusz. Podczas mszy świętej członkowie zaśpiewali (była to premiera) przepiękną kolędę napisaną przez kaznodzieję Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku. Ksiądz ten był nie tylko wspaniałym kaznodzieją kontrreformacyjnego kościoła ,związany z warstwami ludowymi, ale i poetą. Pracował w naszej parafii w latach 30 XVII wieku. Muzykę do kolędy „Żłóbek Narodzenia Pana” napisał „współczesny już” akompaniator zespołu Kuba.

Członkowie dziękują serdecznie księdzu Januszowi Gacek za umożliwienie członkom zespołu chwalić Pana poprzez śpiew  w kościele także podczas innych uroczystości w ciągu całego 2020 r. Na zakończenie ksiądz Mateusz podziękował także członkom zespołu za uświetnienie mszy świętej w Święto Ofiarowania Pańskiego, śpiewem kolęd i pastorałek.

Podsumowując ten świąteczny, radosny okres pracy Zespołu trudno nie podziękować wszystkim jego członkom oraz akompaniatorowi Kubie za wielkie zaangażowanie i wytrwałość podczas prób, a także radość i uśmiech podczas śpiewu jakże pięknych kolęd i pastorałek. Dziękuję serdecznie nie tylko w swoim imieniu. Podziękowania składam  szczególnie dlatego, iż  mimo trochę „zwariowanych” prób i ich charakteru przychodzili, ćwiczyli i wesoło się bawili. Wspaniale przystosowali się do obecnych okoliczności pracy. Dziękuję także młodzieży Kai, Roksanie, Wiktorii, Danielowi za wsparcie głosowe i młodzieńczą werwę. Podziękowania kieruję także do Julci-Maryi, Bartosza-Józefa i Julci-aniołeczka, którzy wczuli się w role  Świętej Rodziny podczas nagrywania kolęd.

Warto też wspomnieć, że członkowie zespołu nagrywali także  kolędy i pastorałki, uczestnicząc w ten sposób w Przeglądach Kolędniczych organizowanych przez RZRKiOR Bielsku-Białej oraz Portal MojaWieś. Można było słuchać naszego śpiewu na YouTube czy Facebooku.

Kierownik Z. R. „Pisarzowianki” Cecylia Puzoń

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika