Get Adobe Flash player

PÓŁKOLONIE LETNIE GMINY WILAMOWICE

Wersja do wydruku

18 lipca 2022 r., zgodnie z planem, rozpoczęły się półkolonie letnie, których organizatorem jest  Gmina Wilamowice. Pierwszy turnus w terminie 18 – 22 lipca, w którym uczestniczyło  łącznie 81 dzieci będących uczniami szkół podstawowych Gminy Wilamowice zorganizowany został w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach oraz w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Dankowicach.  W trakcie półkolonii  opieka nad dziećmi była sprawowana od godz. 9.00 do godz. 16.00. Codziennie o godzinie 12.00 były podawane obiady przygotowywane przez pracowników kuchni szkolnych.

Zgodnie z ramowym programem ustalonym przez Organizatora, w każdym dniu pobytu zaplanowano atrakcyjne, odrębne tematycznie zajęcia.  Poniedziałek – dzień integracyjny upłynął pod hasłem spotkań z ciekawymi ludźmi. W Pisarzowicach dzieci spotkały się z Dzielnicowym Pisarzowic. Interakcja z dziećmi, osobowość prowadzącego oraz sposób przeprowadzenia spotkania, które wywołało wiele emocji miało duży wpływ na utrwalenie zasad bezpieczeństwa. Natomiast spotkanie z przedstawicielami Koła Ornitologicznego w Pisarzowicach, którzy zorganizowali spacer połączony z obserwacją ptaków wzbudziło duże zainteresowanie i było bardzo kształcące.  Dzięki staraniom Wychowawczyń, dzieci z półkolonii w Dankowicach uczestniczyły w spotkaniu z malarzem. Warsztaty malarskie dały im szansę rozwoju umiejętności plastycznych pod okiem profesjonalnego artysty
i wzbogacenia wiedzy o sztukach plastycznych. Również w Dankowicach dzieci wzięły udział w warsztatach pierwszej pomocy prowadzonych przez Ratowników Medycznych oraz w spotkaniu z nauczycielem chemii. W trakcie spotkania z  ratownikami medycznymi  dzieci miały możliwość poznania zasad pierwszej pomocy oraz obserwacji pokazu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na manekinie. Efektem warsztatów chemicznych były ciekawe zabawy z różnymi (oczywiście bezpiecznymi) substancjami. Wartość wszystkich tych spotkań i warsztatów w kontekście pozytywnego wpływu na zdrowie, bezpieczeństwo, wszechstronny rozwój młodych ludzi jest oczywista.

Wyjazd na basen w Czechowicach – Dziedzicach, zaplanowany na wtorek, był kolejną atrakcją dla uczestników półkolonii. Dwugodzinna rekreacja w wodzie oraz późniejsze zajęcia artystyczne po powrocie do szkół, obfitujące w ciekawe i kreatywne wytwory prac dzieci wypełniły czas pobytu.

Środa upłynęła w atmosferze sportu i zabaw ruchowych. W obu szkołach wychowawczynie zorganizowały igrzyska letnie, podczas których wszyscy uczestnicy w wyniku rywalizacji sportowej otrzymali medale za zajęcie I miejsca, gdyż udział, sprawność fizyczna i zaangażowanie uczyniły wszystkie dzieci mistrzami.

Kolejny dzień uczestnicy półkolonii spędzili na wycieczce w Pszczynie. Celem był Skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej” oraz „Zagroda Żubrów”. Oba osobliwe obiekty poznawane pod okiem przewodników oraz spacer po unikatowym Parku Pszczyńskim dały szansę wprowadzenia dzieci w świat historii, przyrody i ekologii w aspekcie poznawczym oraz kształcącym. Dodatkowym atutem wycieczki była rekreacja i aktywność fizyczna, a także  wrażenia estetyczne podczas spaceru po parku.

Ostatni dzień turnusu to zabawy i gry stolikowe zakończone turniejem. Włożony wysiłek intelektualny połączony z  kształtowaniem umiejętności stosowania przepisów i reguł  był zwieńczony otrzymaniem dyplomu przez każdego uczestnika.

Czas spędzony podczas półkolonii przez trzy grupy dzieci w Dankowicach i trzy grupy dzieci w Pisarzowicach pod opieką kompetentnych, odpowiedzialnych i kreatywnych Wychowawczyń był bezpiecznym i atrakcyjnym czasem zabawy, poznania oraz rozwoju każdego uczestnika. Wartością dodaną były niewątpliwie kontakty interpersonalne, a także walory prozdrowotne wynikające przede wszystkim z ruchu i przebywania na świeżym powietrzu.

                                                                                                                      Barbara Więzik

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika