Piknik rodzinny "Pisarzowice dla Ukrainy"

Słoneczna niedziela 19 czerwca upłynęła pod znakiem wspaniałej zabawy i wspólnej pomocy dla potrzebujących sąsiadów z Ukrainy na pikniku rodzinnym „Pisarzowice dla Ukrainy”. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy zespołu muzycznego Replay, we współpracy z Fundacją „Krzyż dziecka”, Gminnym Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach oraz Sołectwem Pisarzowice. Podczas pikniku nie zabrakło atrakcji dla dużych i małych. W bufecie czekały pyszne ciasta, drożdżowe, z owocami, kruche – przygotowane przez wolontariuszy, kawa, herbata oraz zimna lemoniada, która w tym upalnym dniu cieszyła się wielkim powodzeniem. Nie zabrakło również pyszności przygotowanych przez gości z Ukrainy, mogliśmy spróbować barszczu ukraińskiego, pysznych pierogów oraz ciasteczek w barwach Ukrainy.

Na kolorowym stanowisku przygotowanym przez Gminne Centrum Działań Twórczych przez kilka godzin odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży. Chętnych do udziału w artystycznych wyzwaniach było sporo. To tutaj można było przygotować cuda z gliny, malować, kleić, tworzyć piękne opaski z kwiatami z bibuły oraz obrazy na drewnie i breloki na klucze ozdobione techniką decoupage. Oczywiście nie mogło zabraknąć malowania twarzy i tym sposobem dzieci przemieniały się w biedronki, liski, motylki itd… warto wspomnieć, że w warsztatach chętnie udział brali także dorośli a to pokazuje, że na sztukę nigdy nie jest za późno. Na przygotowanych wcześniej stanowiskach malarskich przeprowadzono konkurs plastyczny, którego tematem były polskie i ukraińskie stroje ludowe. Prace były tak piękne, że jury postanowiło wszystkim uczestnikom przyznać pierwsza nagrodę.

Kolejną atrakcją dla dzieci, i nie tylko, były mega wielkie bańki mydlane, oraz pokaz zamykania dzieci w bańce mydlanej. Na pikniku nie mogło zabraknąć dmuchanych zamków dla najmłodszych, pysznych potraw z grilla oraz waty cukrowej i koników na druciku (wykonanych na warsztatach artystycznych). Po warsztatach atrakcje przeniosły się na scenę. Prowadzący wydarzenie – Grzegorz Cieślak przedstawił wszystkim osobę dzięki, której możemy bezpośrednio pomagać na Ukrainie, to Pani Olga Bielica organizuje przewóz darów, jest pośrednikiem między darczyńcami a potrzebującymi.

Jako pierwsi pojawili się na niej goście z Ukrainy, którzy uświetnili wieczór swoimi wokalnymi występami­- Swietlana Andruszkiw oraz Alina Kindzierska. Pani Swietlana dziękowała za pomoc i dobre serce, które Polacy okazują swoim braciom z Ukrainy. Podkreślała, że żaden naród nie pomógł tak w tej trudnej sytuacji wojny jak Polska, pomoc jest doceniana i nigdy nie będzie zapomniana. Wzruszającym gestem było wspólne odśpiewanie pieśni ukraińskiej.

Przed sceną mogliśmy oglądać pokaz karate w wykonaniu młodych mistrzów z Ukrainy.

Oczywiście na scenie nie mogło zabraknąć inicjatora pikniku, zespołu Replay! Ten pięcioosobowy skład ma w sobie radość z grania i wielkie serce do pomocy. Ich koncert zachęcił gości do wspólnego śpiewania, zespół przygotował specjalne dedykacje muzyczne dla ukraińskich gości, które jednoznacznie pokazały solidarność zespołu z Ukrainą.

Na zakończenie wieczoru na scenie pojawił się Teatrzyk Dziecięcy DEBIUCIK oraz Teatr BEZIMIENNI by zabrać widzów w podwodny świat. Wielokrotnie nagradzany i doceniany spektakl „Głębia” w reżyserii Urszuli Kucharskiej i tym razem poruszył serca widzów.

Z całą pewnością piknik możemy uznać za sukces! Działo się, było gorąco nie tylko za sprawa pogody, lecz również ludzkich serc. Całość zebranych środków zostanie przeznaczona na pomoc dla potrzebujących z Ukrainy. Organizatorzy składają szczególne podziękowania wszystkim zaangażowanym wolontariuszom, Edwardowi Miksie, Pani Dyrektor Przedszkola w Pisarzowicach, OSP Pisarzowice. Dzięki wspólnemu działaniu możemy osiągnąć więcej!

Urszula Kucharska
Magdalena Chrobak