Pisarzowianki na XVI Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Spotkania z kolędą 2016"

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok są już za nami, ale nadal w powietrzu czuć tę magiczną moc Bożego Narodzenia, trwającą aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej. A to za sprawą rozlegających się śpiewów kolęd, pastorałek oraz kolędników chodzących z szopką i gwiazdą betlejemską w różnych rejonach naszej polskiej ziemi;

Uśmiechnęła się kolęda, a my razem z nią,
Matka Boska i Dzieciątko będą mieli dom,
Wejdą razem z tą kolęda w nasz rodzinny krąg,
I już nigdy i już nigdy nie odejdą stąd.

Przez sześć dni stycznia w różnych miejscowościach powiatu i poza nim trwał XVI Festiwal "Spotkania z kolędą 2016", którego organizatorem był Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddz. w Bielsku - Białej z prezesem Krzysztofem Przemykiem, Starostwo Powiatowe, Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy oraz Dom Kultury w Kozach.
10 stycznia 2016 r. Zespół Regionalny "Pisarzowianki" występował z kolędami i pastorałkami na tymże Festiwalu w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Kozach Gajach. Gospodarzem był ksiądz proboszcz Marek Łapczyński, przedstawiciel Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział w Bielsku Białej oraz dyrektor Domu Kultury Marek Małecki wraz z pracownikami.
Zgromadzonym w kościele zaprezentowali się; Zespół Regionalny ”Pisarzowianki” inst. Stanisław Olearczyk, Chór Mieszany „Stonawa” przy miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Słonawie Republika Czeska, dyr. Marta Orszulik, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kóz dyr. Stanisław Wróbel, Chór „Zasolnica” dyr. Barbara Gacek z Porąbki. Uczestniczące chóry, orkiestra i zespół otrzymali pamiątkowe statuetki i słodycze.
Po koncercie wszyscy uczestnicy, zaproszeni goście i mieszkańcy zaśpiewali wspólnie kolędę przy szopce betlejemskiej przed kościołem, następnie podziwiali wspaniały pokaz sztucznych ogni.
Na zakończenie bardzo udanego kolędowania, gromkim śpiewem "Bóg się rodzi" wszyscy występujący uczestnicy udali się na suty posiłek do Domu Kultury w Kozach, gdzie podejmował nas dyrektor Marek Małecki oraz pracownicy domu kultury. Tam także trwało wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie naszego akordeonisty pan Stanisława Olearczyka.

Dziękujemy bardzo serdecznie organizatorom za wspaniale zorganizowany XVI Festiwal "Spotkania z kolędą 2016", w Parafii Zesłania Ducha Świętego, a to:

Honorowy Patronat pełnił - Andrzej Płonka Starosta Bielski

Organizatorzy:
- Związek Chórów i Orkiestr - Oddz. Bielsko-Biała,
- Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy,
- Dom Kultury w Kozach,

Współorganizatorzy:
- Parafia Zesłania Ducha Świętego w Kozach Gajach,

Zadanie współfinansowane przez Powiat Bielski.

Cecylia Puzoń - kierownik
Zespołu Regionalnego "Pisarzowianki"