Get Adobe Flash player

Podsumowanie 76. Tour de Pologne w Wilamowicach + Relacja wideo!

Wersja do wydruku

6 sierpnia br. Gmina Wilamowice gościła kolarzy czwartego etapu 76. Tour de Pologne. Był to etap szczególny, poświęcony pamięci 22-letniego belgijskiego kolarza Bjorga Lambrechta z teamu Lotto Soudal, który dzień wcześniej, podczas wyścigu uległ śmiertelnemu wypadkowi.

W Wilamowicach miała mieć miejsce Lotna Premia. Mimo tragicznej informacji, która napłynęła do nas w poniedziałek wieczorem (5 sierpnia), do wczesnych godzin przedpołudniowych wtorku 6 sierpnia nie wiedzieliśmy jak będzie wyglądał przejazd przez miasto Wilamowice. Z tego powodu wszystko musiało zostać przygotowane zgodnie z wcześniej opracowanym planem. Na rynku zawisły banery, biało-czerwone flagi i chorągiewki, wstążki przyozdobiły pomniki, a mieszkańcy i pracownicy okolicznych sklepów ozdabiali swoje ogrodzenia, okna i witryny. Strefa Kibica została zamknięta dla ruchu samochodów, czekały przygotowane ławki i stoły, telebim oraz nagłośnienie. Na boisku LKS „Wilamowiczanka” Wilamowice rozłożona została biała koszulka o wymiarach 6 m x 12 m, przyozdobiona balonami, herbem Wilamowic i powitaniem. Na rondzie, co stało się już tradycją, zawieszony został rower z biało-czerwonymi wstążkami. Wilamowice zdobiły w większości barwy narodowe. Niestety, od wtorkowego rana barwy te otrzymały dodatkowo kolor czarny - przewiązanych do nich kirów, na znak żałoby.

Ostatecznie na niespełna trzy godziny przed startem etapu otrzymaliśmy informację, że Lotnej Premii w mieście Wilamowice nie będzie, czwarty etap zostanie zneutralizowany, nie będzie wyników, nie nastąpią także zmiany w klasyfikacjach. Mimo nakładu włożonej pracy decyzja podjęta przez głównego organizatora wydała nam się naturalna, tym bardziej, że Lotna Premia w Wilamowicach nosiła nazwę sponsora – Lotto, którego team tragedia ta dotknęła najbardziej.

Na Rynku w Wilamowicach zebrało się wielu kibiców, byli wśród nich mieszkańcy gminy, zespoły regionalne w strojach, mażoretki Nemezis, organizacje i lokalni sponsorzy oraz grupy pielgrzymów udające się na Jasną Górę, mające swój postój przy Sanktuarium Św. Abpa Józefa Bilczewskiego. Strefa Kibica, w której znajdował się telebim oraz gastronomia była gotowa na przyjęcie tak wielu gości.

Na początku minutą ciszy uczciliśmy pamięć Bjorga Lambrechta, na telebimie pojawiło się zdjęcie zmarłego sportowca. Jego postać jeszcze wiele razy towarzyszyła wszystkim zebranym tego dnia.

Mając na uwadze zgromadzonych kibiców oraz zaangażowanie dzieci, które przybyły na zapowiedziane Młodzieżowe Kryterium Kolarskie, zapisane dzieci wyruszyły w trasę, by ścigać się o puchar Burmistrza Wilamowic oraz Przemysława Niemca. Dzieci miały także możliwość uczyć się bezpiecznej jazdy pod okiem Rowerowej Akademii Juniora oraz rozwiązywać zagadki matematyczne z MATPLANETĄ. Na rynku w Wilamowicach zorganizowana została również zbiórka pieniędzy na rehabilitację Ryszarda Szurkowskiego - utytułowanego polskiego kolarza szosowego, dochodzącego do zdrowia po poważnym wypadku, którego doznał podczas wyścigu weteranów w Niemczech. Wszystko jednak przebiegało w spokojnej atmosferze. Odwołane zostały zaplanowane wcześniej występy mażoretek Nemezis i Gracja oraz Orkiestry Dętej Wilamowice.

Start z Jaworzna odbył się z opóźnieniem z uwagi na uczczenie pamięci o zmarłym kolarzu. Na ekranie telebimu w Strefie Kibica emitowana była na bieżąco poruszająca transmisja z trasy. Kolarze w ciszy przemieszczali się ulicami miast i wsi. Na początku peleton prowadzili zawodnicy z teamu Lotto Soudal, następnie każda z drużyn jechała na czele przez 7 kilometrów. Wraz z kolumną sponsorską oraz organizatorami, kolarze zatrzymali się na granicy Zasola Bielańskiego i Wilamowic. Był to symboliczny 48. kilometr, na którym w poniedziałek 22-letni Belg uległ wypadkowi.

Zanim peleton ruszył w dalszą trasę samochód Przemysława Niemca - Honorowego Obywatela Gminy Wilamowice, obecnie Specjalisty ds. Sportowych w Lang Team, pojawił się na Rynku w Wilamowicach. Przemysław powitał zebranych i skierował do nich kilka słów, poprosił, by przywitali kolarzy jedynie brawami. Następnie nadjechał dyrektor wyścigu Czesław Lang, który również zatrzymał się przy zebranych, otrzymał on od burmistrza Wilamowic Mariana Treli oraz zastępcy burmistrza Stanisława Gawlika lalki w strojach - „Parę Wilamowską” oraz album „Strój Wilamowski”. Do mieszkańców Wilamowic dyrektor wyścigu skierował słowa wyrażające nadzieję, że jeszcze się zobaczymy. W tym momencie przez Rynek przejechał peleton, Wilamowice wypełniły brawa, które swoim dźwiękiem symbolizowały wsparcie dla jadących sportowców.

Na ten dzień zaplanowaliśmy także wypuszczenie biało-czerwonych balonów, miało to mieć miejsce w momencie przejazdu przez bramę Lotnej Premii kolarza zdobywającego punkty w wyścigu. Z uwagi na zaistniałe okoliczności balony te zostały wypuszczone w hołdzie zmarłemu Belgowi po przejeździe peletonu.

Kolarze udali się w stronę Pisarzowic. Od ronda w Wilamowicach do stawów w Pisarzowicach towarzyszyli im z flagami jeźdźcy galopujący na koniach ze stadniny Jana Sadloka. Peleton skręcił w ulicę Szkolną, gdzie przejechał obok domu rodzinnego Przemysława Niemca. Dalej jadąc prosto kierował się w stronę Gminy Kozy, by finalnie dotrzeć do mety na Kocierzu. Sama trasa została skrócona, na ostatnich kilometrach grupa Lotto Soudal jechała przed peletonem.

Wilamowice były świadkiem jednego z najsmutniejszych przejazdów w historii wyścigu, pogrążeni w zadumie i rozpaczy kolarze oddawali hołd zmarłemu koledze. Po drodze mijali wielu kibiców, który w specjalny sposób chcieli uczcić pamięć Bjorga Lambrechta. Cała ta sytuacja przypomniała nam, że każdy sport wiąże się z ryzykiem, a życie weryfikuje wszelkie plany.

Przepełnieni smutkiem i zadumą wyrażamy głęboki żal w obliczu tragedii, kierując wyrazy współczucia rodzinie, całej społeczności kolarskiej oraz drużynie Lotto Soudal z powodu tej wielkiej straty.

Anna Klimczak

 

Zdjęcia z wydarzenia:

CZĘŚĆ 1

CZĘŚĆ 2

CZĘŚĆ 3

CZĘŚĆ 4

 

Wideo podsumowujące 76. Tour de Pologne 2019 w Gminie Wilamowice

Video not playing? Download file instead.

Dziękujemy za pomoc w organizacji wszystkim zaangażowanym, m.in.: Jednostkom OSP z Gminy WilamowiceFunkcjonariuszom Policji w Kobiernicach za zabezpieczenie trasy wyścigu oraz Młodzieżowego Kryterium Kolarskiego, Ratownikom Bielskiego Pogotowia Ratunkowego za zabezpieczenie medyczne, TKKF „Żywioł” Wilamowice, LKS „Wilamowiczanka” Wilamowice i Gminnemu Klubowi HDK Wilamowice za całą pomoc w organizacji, Adrianowi i Dawidowi Foks za pracę na wysokościach oraz obsługę elektryki, firmie Ryszarda Tekieli za nagłośnienie, firmie Piotra Szydło za obsługę telebimu, relację foto i wideo, Szkółce Krzewów Ozdobnych Macieja i Mateusza Milczyńskich oraz Centrum Ogrodniczemu J&K Kobielus za dekorację kwiatową, OSP Pisarzowice za przygotowanie grochówki, Stefanowi Tobiaszowi za uszycie chorągiewek, Zespołom Regionalnym Gminy Wilamowice, Mażoretkom Nemezis, a także jeźdźcom na koniach ze stadniny Jana Sadloka za zaangażowanie w oprawę wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do Mieszkańców Wilamowic oraz Właścicieli i Pracowników sklepów, którzy czynnie włączyli się w upiększenie miasta.

Dziękujemy także lokalnym sponsorom za ich wkład finansowy, który pomógł w realizacji tego wydarzenia.
Byli to: 

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika