Get Adobe Flash player

Podsumowanie Światowego Dnia Zwierząt 2017

Wersja do wydruku

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie w październiku, a cały miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt czyli World Animal Week trwający do 10 października.

Jak obchodzony jest Światowy Tydzień Zwierząt?
Dzień ustanowiony jest w celu zmiany zachowania i stosunku ludzi do zwierząt i uświadomienia człowiekowi, że zwierzę to istota żywa, czująca, która także ma swoje prawa.
Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku. Podczas Światowego Tygodnia Zwierząt organizacje zachęcają do adopcji zwierząt, uświadamiają ludziom, co czeka bezdomne zwierzęta a także piętnują znęcanie się nad nimi, czy szkolenie do walk i bezmyślne zabijanie.
Miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.
Warto się zastanowić zatem, czy nie możemy pomóc jakiemuś pokrzywdzonemu przez los lub złych ludzi zwierzakowi, który mieszka w schronisku. Rozejrzyjmy się także w okolicy - może ktoś maltretuje swojego psa lub kota? Może warto interweniować? Pamiętajmy, że zwierzęta także czują, a swojego wybawiciela potrafią obdarzyć bezgraniczną miłością i oddaniem. Nie bądźmy obojętni! Pomóżmy!
Osobom wrażliwym na los zwierząt zarzuca się niekiedy, że bardziej przejmują się innymi istotami niż swoimi współbraćmi - ludźmi. Założenie to jest z gruntu fałszywe; jeżeli ktoś jest na tyle wrażliwy, że zwraca uwagę na cierpienie zwierząt, to na pewno nie przejdzie obojętnie obok ludzkiej krzywdy. Osoba taka zapewne wzdrygnie się też na widok obdartego bezmyślnie z kory drzewa albo wypalonej łąki. Znaczy to, że do tego stopnia ceni sobie świat w którym żyjemy, że nie może pogodzić się z bezmyślnym marnotrawstwem i okrucieństwem. Uczniowie Zespołu Szkół w Wilamowicach włączyli się w obchody poprzez przygotowanie różnorodnych ulotek informacyjnych. Najpiękniejsze prezentujemy w naszej galerii.

Opiekun Koła Przyrodniczego w Zespole Szkół w Wilamowicach
mgr Wiesław Nycz