Get Adobe Flash player

Podwójne święto w Pisarzowicach

Wersja do wydruku

11 listopada w naszej parafii, był dniem bardzo uroczystym. W tym to dniu od wieków jest obchodzony Odpust Parafialny ku czci św. Marcina. Także w tym dniu myśli nasze kierowane były do naszej Ojczyzny w 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości RP.

Uroczystości kościelne rozpoczęły się od wizyty św. Marcina (pan Łukasz Cieślik), który to przyjechał w stosownej szacie na białym koniu, zaś uroczystości patriotyczne uświetniły przed Mszą św. dzieci z naszej szkoły pod kierunkiem pani Krystyny Bander.

Kult św. Marcina z biegiem czasu trochę osłabł na rzecz szerzenia się kultu maryjnego przez rozwijające się Bractwo Szkaplerza, a później i różańcowe. W Pisarzowicach był jednak żywy do końca XIX wieku. Obecnie kult św. Marcina odradza się i powoli nabiera dużego znaczenia, dzięki obecnemu ks. proboszczowi Januszowi Gacek.

Uroczystość w kościele parafialnym miała również i inne wątki. Swój Jubileusz 25-lecia posługi kapłańskiej obchodził ks.Ireneusz Kurkowski, który 15 lat temu był w Pisarzowicach wikariuszem. Były więc kwiaty i życzenia złożone w imieniu całej parafii przez dyrektor przedszkola oraz przewodniczącą KGW-ST. Ksiądz Jubilat odprawił Mszę św.

Uroczystość odpustowa zbiegła się z promocją długo oczekiwanej książki naszego rodaka ks. Juliusza Olejaka pt. "Dzieje Parafii Pisarzowice od zarania do 1945 roku.” Cieszymy się, że w promocji wziął udział ksiądz Stanisław Olejak (brat księdza Juliusza). Niestety autor książki ks. Juliusz nie mógł przyjechać z uwagi na stan zdrowia. Zwieńczeniem uroczystości kościelnych była w promieniach słonecznych procesja wokół kościoła, w której oprócz parafian uczestniczyli także licznie księża z okolicznych parafii. Podsumowaniem zaś uroczystości patriotycznych były cztery zwrotki hymnu państwowego, który przy akompaniamencie naszej orkiestry dętej odśpiewali uczestnicy uroczystości zebrani na schodach przed kościołem. Następnie wszyscy zostali uwieńczeni na wspólnej fotografii. Był to bardzo podniosły moment.

Serdecznie podziękowanie należy się obecnym na uroczystości mieszkańcom Pisarzowic oraz zaproszonym gościom. Jak podkreślił ks. Proboszcz tak wspaniałej frekwencji na uroczystościach odpustowych jeszcze u nas nie było. Podziękowanie skierowane jest również; pocztom sztandarowym, chórowi, naszej orkiestrze dętej, służbom liturgicznym, paniom niosącym światło, paniom z KGW, górnikom i strażakom niosącym feretrony. Panu Łukaszowi Cieślik-św.Marcinowi na białym koniu, paniom z KGW „Strażniczki Tradycji” za specjalne pierniczki, którymi częstowały obecnych na uroczystości odpustowej, p.Krystynie Bander, która to przygotowała program artystyczny z dziewczętami Szkoły Podstawowej. Podziękowania kierowane są także pozostałym osobom, które to przyczyniły się do organizacji tej pięknej uroczystości.

Przewodnicząca KGW-ST
C.Puzoń
Zdjęcia T.Tobiasz
 

Zdjęcia: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/podw-jne-wi-w-pisarzowicach-11112019

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika