Poznaliśmy laureata XXII Edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina

12 listopada w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej poznaliśmy laureata XXII edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina.

Galę rozpoczął koncert Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”, który obchodził 50-lecie swojej działalności artystycznej i na wniosek starosty bielskiego odznaczony został przez ministra kultury Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Po występie na scenie wręczono następujące odznaczenia:

• Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodzono: Szkolny Regionalny Zespół „Klimczok” oraz Czechowicki Teatr Muzyczny „Movimento”.
  • Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wręczono Marii Szubert kierującej Zespołem Regionalnym ”Jasieniczanka” i Romanowi Pękali, kierownikowi muzycznemu Zespołu Regionalnego „Porąbczanie”.
  • Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” uhonorowano także Marię Kubik, twórczynię ludową i hafciarkę z Bestwiny oraz rzeźbiarza Czesława Kubika.

Następnie przedstawione zostały sylwetki wszystkich nominowanych do XXII Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina, a byli to:

• Jerzy Zużałek z gminy Bestwina,
  • Jan Madejczyk z gminy Buczkowice,
  • Jacek Cwetler z gminy Czechowice-Dziedzice,
  • Stanisław Urban z gminy Jasienica,
  • Zofia Rippel z gminy Jaworze,
  • Koło PTTK „Beskidek” w Porąbce z gminy Porąbka,
  • Tomasz Kinecki z gminy Kozy,
  • Jan Tarnawa z gminy Szczyrk,
  • Jolanta Danek z gminy Wilamowice,
  • Antoni Kufel z gminy Wilkowice.

Kapituła stanęła przed trudnym wyborem, bowiem zgłoszone kandydatury z całą stanowczością zasługiwały na nagrodę. Laureatem XXII edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina został Jan Tarnawa ze Szczyrku – wielki społecznik, który od 50 lat działa na rzecz osób niewidomych. Jak powiedziano podczas uroczystości "Primus inter pares" (łac. pierwszy wśród równych sobie), słowa te świadczą, że już sama nominacja w tym gronie jest niezwykłym wyróżnieniem i powodem do dumy.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcy, którego postawa i społeczna praca powinna być przykładem dla wszystkich. Gratulujemy również dr Jolancie Danek nominacji do tej prestiżowej nagrody.

Na zakończenie uroczystości na scenie wystąpił zespół "Pectus", który świętował 15-lecie swojej działalności.

AK