Get Adobe Flash player

Projekt Niepodległa w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II

Wersja do wydruku

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach wzięli udział w wielu wydarzeniach związanych z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt rozpoczęliśmy w niedzielę, 30.09.2018 roku: uroczyście posadziliśmy Drzewo Niepodległości, które stało się żywym pomnikiem upamiętniającym to szczególne wydarzenie. Posadzony przez nas Dąb Niepodległości został pobłogosławiony przez papieża Franciszka w dniu 23 maja 2018 roku w Rzymie. W uroczystości uczestniczyli pan Burmistrz, pan Sołtys, Radni Gminy Wilamowice oraz Dyrekcja, Nauczyciele, Rada Rodziców i Uczniowie naszej szkoły. Wygłoszono referat dotyczący 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kapsułę czasu, gdzie znalazły się podpisy całej społeczności szkolnej. W październiku uczniowie przygotowali dekoracje szkoły, nawiązującą do zbliżającej się rocznicy. W ramach projektu została  przygotowana wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem i budową niepodległości naszego kraju. Wśród eksponatów znalazły się liczne pamiątki rodzinne zgromadzone, pogrupowane i opisane przez uczniów naszej szkoły. Wystawę dopełniały plansze przedstawiające Pisarzowice z tamtych lat oraz banery z zabytkowymi miejscami naszej miejscowości. Na tablicach uczniowie zgromadzili również informacje na temat mieszkańców naszej miejscowości, którzy walczyli o jej niepodległość. Ponadto zostały zorganizowane wycieczki tematycznie związane z wydarzeniami historycznymi, postaciami i polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej. Uczniowie trzecich klas gimnazjum udali  się na wędrówkę „Śladami Józefa Piłsudskiego” do Krakowa. W planie wycieczki znalazły się takie miejsca jak: Kopiec Piłsudskiego,  Muzeum Armii Krajowej, gdzie młodzież naszej szkoły zobaczyła wystawę pt. „Piękna Niepodległa” oraz wzięli udział w warsztatach historycznych. Uczniowie klas siódmych i ósmych brali udział w wycieczce do Muzeum w Pszczynie, gdzie  zwiedzili wystawę pt. „Orzeł czarny, orzeł biały”. Uczniowie klas szóstych mieli okazję zwiedzić także tereny Gminy Wilamowice, co pozwoliło na poznanie ciekawych miejsc i osób związanych z historią naszej najbliższej okolicy. Poznawali historie Zasola Bielańskiego i Wilamowic. Klasy piąte zwiedziły Starą Wieś. Podjęliśmy również wyzwanie, by przy współpracy z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zorganizować warsztaty historyczne i tym samym zaznajomić uczniów naszej szkoły z historią lokalną. Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowie klas czwartych. W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się także spotkanie z grupą rekonstrukcyjną, która pomogła  dzieciom zrozumieć wydarzenia historyczne. W spotkaniu brały udział dzieci z klas 1-3 oraz przedszkolaki. Zorganizowano również  warsztaty z bibułkarstwa, podczas których dzieci wraz z nauczycielami i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Pisarzowicach wykonały kwiaty dla Niepodległej, doskonaląc jednocześnie umiejętności wykonywania wyrobów rękodzielniczych. 
11 listopada w naszej szkole uczniowie brali udział w wykładzie historycznym wygłoszonym przez pana Dariusza Pilarskiego na temat jego dziadka, którego losy były związane z historią naszej miejscowości jak i  o jego zasługach w odzyskanie niepodległości. Zorganizowano  również grę terenową  „Pisarzowice – Moja Mała Ojczyzna” oraz bieg  terenowy ulicami Pisarzowic upamiętniający zasłużonego nauczyciela wychowania fizycznego („Bieg ku słońcu im. Janusza Matery”). Cała społeczność szkoły brała udział w uroczystej akademii upamiętniającej setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego.  Wieczorem miało miejsce spotkanie ze społecznością lokalną zatytułowane „Pisarzowice dla Niepodległej”. Podczas wieczornicy odbyło  się przedstawienie o zasłużonych dla historii mieszkańcach naszej miejscowości.  Spotkanie zakończyło się przejściem z pochodniami i 10 metrową  flagą niesioną przez przedstawicieli wszystkich klas  na cmentarz, gdzie przy pomniku poległych mieszkańców Pisarzowic odbył się apel poległych. W ramach realizacji projektu odbył  się konkurs Pieśni Patriotycznej, przy współpracy z Akcją Katolicką, a także konkursy recytatorskie dla poszczególnych grup wiekowych.  Uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w konkursie „Kto Ty jesteś? Polak mały” , a dzieci i młodzież z klas starszych „Moja ojczyzna”.  Zorganizowaliśmy także konkurs plastyczny pt. „Życzenia dla Niepodległej w stulecie urodzin” oraz konkurs multimedialny „Człowiek stulecia”. Społeczność szkolna  wzięła również udział w gminnych obchodach stulecia odzyskania niepodległości.  W ramach projektu uczniowie przygotowali dwa tysiące kokard narodowych, którymi obdarowali mieszkańców naszej miejscowości.

Projektem związanym z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostali objęci wszyscy uczniowie naszej szkoły, biorąc tym samym udział w zaplanowanych wydarzeniach, wycieczkach, konkursach i innych atrakcjach. Realizacja projektu „Niepodległa” z całą pewnością przyczyniła się do kształtowania postawy patriotyzmu u dzieci i młodzieży.

Agnieszka Kania

GALERIA ZDJĘĆ

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika