Projekt "Solidarna współpraca partnerska naszą przyszłością w Unii Europejskiej"

Miło nam poinformować, że gmina Wilamowice po raz kolejny otrzymała dofinansowanie na realizację międzynarodowego projektu „Solidarna współpraca partnerska naszą przyszłością w Unii Europejskiej”. Zadanie otrzymało dofinansowanie z Komisji Europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli i zostanie zrealizowane w dniach 29.08.2019-02.09.2019. W projekcie udział wezmą miasta partnerskie z Węgier, Słowacji, Czech, Chorwacji oraz do gminy Wilamowice zawitają przedstawiciele z Bośni i Hercegowiny.

Podczas projektu postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki osłabiły i nadal osłabiają solidarność krajów w UE i co powinniśmy zrobić, aby tą solidarność przywrócić. Przez wiele lat budowania solidarności w ważnych kwestiach wśród naszych gmin partnerskich, stosowaliśmy praktykę tworzenia i utrzymywania solidarności poprzez bardzo różne i innowacyjne środki. W projekcie podkreślimy zatem potrzebę integracji w ramach UE opartej na solidarności i wolności obywatelskiej.

Przeprowadzimy serię spotkań Okrągłego Stołu (złożonych z przedstawicieli uczestników projektu), które opracują wytyczne dotyczące jednolitych rozwiązań problemów społecznych, tj. migracji, bezrobocia, wsparcia społecznego dla grup marginalizowanych. Podczas warsztatów zapoznamy się z metodami opracowywania planów, strategii i badań rozwoju społecznego gmin.

Ważną częścią projektu będą dyskusje na temat przyczyn eurosceptycyzmu i motywacji stojących za eurosceptycyzmem. Podczas warsztatów poznamy metody budowania unijnej debaty na temat eurosceptycyzmu. W debacie sprzeciwimy się ultra nacjonalizmowi przeciwko tolerancji kulturowej, wywołując ożywioną dyskusję. Spotkamy się z przedstawicielami organizacji pozarządowych omawiających rolę organizacji pozarządowych w odbudowie solidarności między krajami UE. Wspólnie zastanowimy się, co powinniśmy zrobić, aby tę solidarność odbudować. Zastanowimy się, czy podejście solidarnościowe do różnych ważnych kwestii, takich jak migracja, może być narzędziem odbudowy i rozwoju projektu europejskiego. Podczas spotkań Grupy Refleksyjnej opracujemy zalecenia dotyczące zasad solidarności dla lepszej przyszłości dla nas.

W programie przewidziana jest współpraca międzynarodowa, w tym warsztaty, dyskusje, konferencja oraz prezentacje kulturalne podczas III Dożynek Gminnych w Dankowicach.

Partnerzy projektu:

1. Kisújszállás Város Önkormányzata - Hungary