Rejonowy Przegląd Zespołów Kolędniczych KGW w Rajczy

Rajcza wieś turystyczno-letniskowa w województwie śląskim położona w niewielkiej kotlinie śródgórskiej u podnóża szczytów Beskidu Żywieckiego, niedaleko Milówki i Złatnej, nad Sołą, w jej górnym odcinku. Krajobraz w Rajczy jest niewątpliwie atutem tego miejsca, wstęga rzeki, malownicze szczyty wokół i Żywiecki Park Krajobrazowy sprawiają, że warto tu wybrać się na odpoczynek, zarówno latem, jak i zimą, kiedy czeka infrastruktura dla narciarzy jak i wiele atrakcji kulturalnych.

W tej malowniczej miejscowości, 25 stycznia  jak co rok rozpoczął się  51. Rajd Chłopski, który trwał przez trzy dni. W pierwszym dniu zaprezentowały się Zespoły Kół Gospodyń Wiejskich Podbeskidzia, w ramach X Regionalnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych Kół Gospodyń Wiejskich naszą Gminę Wilamowice reprezentował Zespół Regionalny z Zasola Bielańskiego z akompaniatorem Januszem Korczyk i kierownikiem zespołu panią Lidią Dziubek.

Zebranych gości Rajdu Chłopskiego i X Przeglądu Kolęd powitała pani prezes RZRKiOR w Bielsku-Białej Danuta Kożusznik wraz z  przewodniczącym Prezydium Rady Waldemarem Pieczara, wójt Gminy Rajcza Zbigniew Paciorek, przewodniczący Rady Gminy Rajcza Zbigniew Kopeć oraz posłanka na Sejm RP Małgorzata Pępek.
Całość prowadził pan Zbigniew Kotrys z Czernichowa wraz z panią Danutą Kożusznik i panem Waldemarem Pieczara. Zaprezentowało się ponad 20-cia Zespołów KGW z Podbeskidzia, a na zakończenie przeglądu wystąpiły z kolędami i pastorałkami dziecięce Zespoły Rajczy „Sarna” i „Rajcusie”.
Można było podziwiać i zakupić nie tylko pyszne ciasta pań z KGW w Zwardoniu, ale rękodzieło pań z KGW z Soli oraz biżuterię z koralików wykonaną przez przew. KGW Dzięgielów panią Gertrudę Proksa.
Uczestnicy w podziękowaniu za piękne kolędowanie otrzymali pamiątki, obiad i pyszne ciasta, a na pożegnanie jak to jest w tradycji Przeglądu Zespołów KGW naszego regiony, wszyscy uczestnicy wzięli się za ręce tworząc tzw. „Wieniec wspólnej integracji” śpiewając kolędę „Bóg się rodzi”.
Patronat honorowy nad X Przeglądem Zespołów KGW Podbeskidzia Rajcza 2019 objęli; posłanka na Sejm RP Małgorzata Pępek, Wójt Gminy Rajcza Zbigniew Paciorek, a organizatorem tegoż wydarzenia byli: Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Gmina Rajcza, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Rajcza, KGW z Soli.
W kolejnych dniach było wiele atrakcji i wspaniałej zabawy na świeżym powietrzu w zimowej aurze.

Korespondent mojaWieś Cecylia Puzoń

Zdjęcia z wydarzenia - Fotorelacja WGmedia.eu oraz Z.R.”Zasole Bielańskie”