Relacja z pobytu na Węgrzech uczniów Szkół Podstawowych Gminy Wilamowice

W ramach realizacji projektu Erasmus + w naszej gminie, dwudziestu pięciu uczniów ze szkół podstawowych wraz z opiekunami miało okazję spędzić niezapomniany tydzień na Węgrzech w dniach 20-26 kwietnia br.

Uczniowie, którzy wzięli udział w wyjeździe, czynnie uczestniczyli w realizacji tego projektu. W związku z tym, że celem projektu jest rozwijanie świadomości ekologicznej wśród uczniów, zwiedzane były głównie parki narodowe. Pierwszym z nich był Park Narodowy Aggtelek, w którym znajduje się przepiękna jaskinia Baradla, która jest największą jaskinią na Węgrzech i jednym z najpiękniejszych obiektów tego kraju. Jednym z punktów programu był koncert światła i dźwięku, niezapomniane i bardzo wzruszające doświadczenie. Na terenie parku znajdują się również pozostałości polskiej wioski Derenk, która znajdowała się przy granicy ze Słowacją. Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić ją podczas drugiego dnia pobytu. Wioska ta przestała istnieć w czasach Drugiej Wojny Światowej. W 1938 roku regent Węgier, chcąc rozszerzyć istniejące tereny myśliwskie zaczął stopniowo wysiedlać ludność. W 1943 roku cała wieś została zburzona, poza dawną szkołą, która miała służyć jako kwatera myśliwska. Tak przestało istnieć skupisko polskie na Węgrzech, którego mieszkańcy przez niemal 200 lat zachowali tożsamość etniczną i język.

W Kisújszállás, partnerskim mieście, odbył się finał konkursu na logo projektu. Zwycięskie logo zostało wykonane przez uczennicę SP w Pisarzowicach, Zuzannę Jaworską. Drugie miejsce zdobyła Kaja Puzoń, uczennica z Pisarzowic, a trzecie Antoni Kymona, uczeń ze Starej Wsi. Tego samego popołudnia nastąpiła wymiana podarunków pomiędzy uczniami z Polski i Węgier, a także wizyta na basenie słynącym z leczniczych wód. W Kisújszállás odbyły się również warsztaty fotograficzne przeprowadzone przez zawodowego i uznanego fotografa Pabara Zoltána. Kolejną atrakcją była wizyta w parku zoologicznym Szarvas oraz przejażdżka łodzią po rzece Keresz. W parku znajduje się wiele okazów dzikich zwierząt, między innymi żubry sprowadzone z Polski.

Kolejnym parkiem narodowym znajdującym się w programie wycieczki był Park Narodowy Hortobágy, największy węgierski park założony w 1973 roku na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Jedną z atrakcji była przejażdżka kolejką wąskotorową oraz wizyta w parku zoologicznym safari. Tu zobaczyliśmy słynne konie Przewalskiego oraz bawoły. Nie obyło się oczywiście bez zwiedzenia stolicy Węgier, Budapesztu. Szczególnym wydarzeniem była wizyta w polskiej ambasadzie. Pan ambasador Sebastian Kęciek, który dopiero tydzień wcześniej oficjalnie objął swój urząd, bardzo ciepło przyjął naszą grupę.

Pobyt na Węgrzech był to niezapomniany czas, który na zawsze pozostanie w pamięci uczniów oraz opiekunów. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd do Polski naszych węgierskich przyjaciół i mamy nadzieję, że ugościmy ich równie serdecznie, jak oni nas.

Agnieszka Zawronek