Relacja z „Polsko-Czeskiego Festiwalu Kultury Wszelakiej”

Za nami bardzo pracowity tydzień pełen radości, twórczych pomysłów, emocji, nowych znajomości i przede wszystkim wspólnej polsko-czeskiej integracji. Wiejski Dom Kultury w Pisarzowicach był organizatorem działań w ramach projektu „Polsko-Czeski Festiwal Kultury Wszelakiej”, którego wnioskodawcą był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wilamowicach, a partnerem projektu Dom Kultury w Dolním Benešovie.

Projekt zakładał realizacje spotkań - warsztatów o różnorodnej tematyce w ramach Festiwalu Kultury Wszelakiej. Warsztaty u czeskiego partnera projektu oraz w Pisarzowicach prowadziły dwie instruktorki Urszula Kucharska i Aneta Lachendro. W zadaniu wzięła udział grupa dzieci i młodzieży szkolnej z Dolnego Benešova oraz dzieci i młodzież z Teatrzyku Dziecięcego "Debiucik" i Teatru "BEZIMIENNI" działający przy Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach. W ramach zadania przeprowadzone zostały transgraniczne warsztaty teatralne na terenie partnerskiej instytucji kultury w Dolním Benešovie, podczas których młodzież przygotowywała się do wystawienia spektaklu pt. „Sztuka porozumienia”.

11 października 50-osobowa  grupa z  Dolnego Benešova przyjechała do Pisarzowic. Następnego dnia odbyła się wycieczka edukacyjno-krajoznawcza uczestników Polsko - Czeskiego Festiwalu Kultury Wszelakiej (Teatrzyk Dziecięcy "DEBIUCIK" - WDK Pisarzowice, Teatr "BEZIMIENNI" - WDK Pisarzowice, Zespół smyczkowy "STRUNKA" - Dolní Benešov, Zespół akordeonowy - Dolní Benešov, Chór "NEZMAR" - Dolní Benešov, członkowie grupy literacko - dramatycznej - Dolní Benešov) do Parku Miniatur i Warowni w Inwałdzie, gdzie prócz świetnej zabawy wszyscy wzięli udział w warsztatach żywej historii. Po południu przeprowadzone zostały warsztaty artystyczne "Tworzę więc jestem" -  akcja plastyczna, warsztaty teatralne, warsztaty fotograficzne, a wieczorem dla wszystkich odbyła się dyskoteka "Kultur Party".

13 października miała miejsce całodniowa akcja plastyczna "Teatr przestrzeni" - wspólne malowanie namiotu będącego mobilnym centrum działań artystycznych oraz warsztaty teatralne i fotograficzne. Wieczorem  prezentacje Polsko - Czeskiego Festiwalu Kultury Wszelakiej rozpoczął Teatrzyk Dziecięcy "DEBIUCIK" oraz Teatr "BEZIMIENNI". Obie grupy pracują w Wiejskim Domu Kultury w Pisarzowicach, pod kierunkiem Urszuli Kucharskiej. Grupy wspólnie zrealizowały i zaprezentowały spektakl pt. "Głębia", którego "tytuł roboczy" brzmiał "Bezkres uczuć". Spektakl był prezentowany po raz drugi, ale ponownie porwał publiczność, która nagrodziła go oklaskami na stojąco.

Następnie wszyscy uczestnicy projektu wystawili spektakl pt. "Sztuka porozumienia", będący podsumowaniem wszystkich wspólnych, dotychczasowych działań artystycznych. Spektakl wzbudził ogromne emocje, a wspólna praca okazała się sukcesem. Sztuka opowiadała o sile fotografii, wspomnień, pamięci i kolejach naszego losu. Wzbudziła wiele emocji wśród publiczności, która ukradkiem ocierała łzy wzruszenia. Wspólny wysiłek aktorów został nagrodzony owacjami na stojąco, a teatr kolejny raz udowodnił, że bariera językowa w sztuce nie istnieje! W ramach festiwalu przeprowadzono wiele dodatkowych teatralnych działań warsztatowych. Spektakl przygotowała Aneta Lachendro i Urszula Kucharska. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście i mieszkańcy Pisarzowic. Gościnnie na Polsko - Czeskim Festiwalu Kultury Wszelakiej wystąpił Teatr Ruchu "FORMA" z Wiejskiego Domu Kultury w Inwałdzie prezentując spektakl pt. „OTARCIA”.

Polsko - Czeski Festiwal Kultury Wszelakiej zakończył występ naszych gości z Czech! Wystąpił Chór "NEZMAR" z solistami oraz Zespół Smyczkowy "STRUNKA" z Dolnego Benešova. Koncert obu grup był idealnym podsumowaniem imprezy! Cudowny śpiew, piękna muzyka stworzyły niesamowity nastrój, który udzielił się wszystkim! Brawa po koncercie nie cichły! Po podsumowaniu wszystkich festiwalowych zdarzeń przyszedł czas na wręczenie upominków i ognisko! W niedzielny poranek pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Dolnego Benesova, pełni marzeń o kolejnym spotkaniu! W trakcie całego festiwalu można było oglądać wystawę prac plastycznych Koła plastyczno - technicznego "KLEKS" prowadzonego przez Jolantę Nycz, grupy malarstwa i rysunku prowadzonej przez Justynę Kacperską - Dandys oraz prace Klubu Rękodzieła "CafeART" prowadzonego przez Urszulę Kucharską (wymienione grupy działają w WDK w Pisarzowicach).

Już niebawem materiał z warsztatów fotograficznych zostanie wykorzystany do przygotowania wystawy fotograficznej, która zostanie udostępniona w M-GOK Wilamowice i w Domu Kultury w Dolnim Benešovie w miesiącach listopad-grudzień 2018.

Fotorelacja z działań projektu w linku: https://mgok.wilamowice.pl/tresc/relacja-z-polsko-czeskiego-festiwalu-kultury-wszelakiej