Get Adobe Flash player

„Rodzina razem się trzyma…”

Wersja do wydruku

Słowa piosenki dziecięcej zawarte w tytule artykułu były inspiracją dla dzieci grup przedszkolnych oraz uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Starej Wsi wraz z wychowawczyniami do zorganizowania spotkania z babciami i dziadkami w dniu ich święta.

I jak co roku w dniu 21 stycznia 2015r. o godz. 17.00 sala w strażnicy OSP była wypełniona po brzegi mile oczekiwanymi gośćmi, których Pani Dyrektor mgr Genowefa Lisewska serdecznie powitała. Wiele ciepłych słów skierowała do oddanych swym wnukom dziadków i pradziadków, którzy nie szczędzili braw, by podziękować milusińskim za występ i gorące życzenia.
Na uroczystości znajdowali się również zaproszeni goście, na których obecność i wsparcie starowiejska szkoła zawsze może liczyć. Wśród nich byli : wicedyrektor ZSP w Starej Wsi pani mgr Dorota Ćwiertnia, Ks. Proboszcz Grzegorz Then, sołtys Starej Wsi- pani Edyta Nycz, radni- pan Kazimierz Stania i pan Jerzy Norymberczyk oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Występ rozpoczęły dzieci przedszkolne i uczniowie klasy I wierszykami o miłości i przywiązaniu jakim darzą swoje babcie i dziadziusiów. Klasa II przygotowała krótką inscenizację o pieczeniu ciasta – „babki” z babcią i dziadkiem. Wszystko przeplatane było wesołymi piosenkami o babci i dziadku, które gromkim 90-osobowym chórem odśpiewały wszystkie dzieciaki.
Kulminacyjną częścią występu było przedstawienie pt. „Królowa Śniegu”, przygotowane przez uczniów z klasy III pod kierunkiem p. mgr Renaty Markiel, która również była pomysłodawczynią oprawy muzycznej występów. Perypetie bajkowe Gerdy- Ani Ochman i Kaya- Konrada Bartnickiego z Królową Śniegu- Sylwią Pieczką zakończyły się szczęśliwie. Wszyscy mali aktorzy z klasy III  wczuli się w swoje role i zagrali pięknie. Pomogły im w tym bardzo ładne stroje przygotowane przez ich rodziców oraz dekoracja sceny wykonana przez nauczycielki.
W trakcie bajki ponownie wszystkie grupy dzieci zaprezentowały się w tańcach, które stanowiły uzupełnienie jej treści. Najmłodsze pociechy- 3-4-latki przygotowane przez p. mgr Ewelinę Sztafińską bardzo wdzięcznie i  równiutko zatańczyły do piosenki o zabawach zimowych na śniegu, wystukując rytm dzwoneczkami. Grupa starszaków 5-6-latków pod kierunkiem p. mgr Bogusławy Kóski, zatańczyła pięknie do nastrojowej piosenki o urokach nadchodzącej zimy, a później jeszcze raz dziewczynki wystąpiły, tańcząc jako zwiewne śnieżynki. Klasa I, pod kierunkiem p. mgr Bogusławy Borak, przygotowała dwa tańce do muzyki baletowej. Chłopcy zamienili się na potrzeby sztuki w groźnych rozbójników i odtańczyli „męski” taniec do fragmentu z „Peer Gynta” E. Griega pt. „W grocie Króla Gór”. Natomiast dziewczynki stały się pięknymi kwiatami, tańczącymi mini baletowy układ do muzyki z „Dziadka do orzechów” P. Czajkowskiego – „Walc kwiatów”. Dzieci z klasy II przygotowane przez p. mgr Iwonę Wandzel, w przebraniu diabełków zatańczyły ciekawy układ z lusterkami,  także do fragmentu muzyki z „Dziadka do orzechów” P. Czajkowskiego. Całą sztukę zwieńczyła piosenka zaśpiewana przez Natalię Lasek, Darię Foltan i Darię Śliwkę i pozostałych aktorów z klasy III, niosąca przesłanie, że miłość w rodzinie to coś co daje siłę wszystkim, którzy ją tworzą.
Aby zorganizować uroczystość na taka skalę, potrzebna jest współpraca wielu organizacji i osób prywatnych. Dlatego w tym miejscu pragniemy podziękować Orkiestrze Dętej „Starowsianka” za to, że zawsze znajdzie czas, by uświetnić szkolne uroczystości pięknym koncertem, Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi za użyczenie sali w strażnicy, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za wypożyczenie naczyń, rodzicom dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III za zorganizowanie słodkiego poczęstunku i obsługę gości, a także panom, którzy radosne chwile uwiecznili na zdjęciach fotograficznych i płytach CD.
Inicjatorki spotkania cieszą słowa podziękowania od zebranych babć i dziadków, utwierdzające w przekonaniu, że takie uroczystości warto organizować, gdyż uczą dzieci szacunku do bliskich i są przekazem o konieczności kultywowania przez najmłodsze pokolenia tradycji rodzinnych.

B. Borak, B. Kóska

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika