Get Adobe Flash player

"Spektrum autyzmu"- spotkanie nauczycieli i rodziców z panią Angeliką Bassarą-Borowczyk

Wersja do wydruku

Autyzm – termin coraz częściej pojawiający się w rzeczywistości rodzinnej, przedszkolnej oraz szkolnej. Nierzadko niosący w podtekście strach, niepewność, obawę przed koniecznością zmierzenia się  z nim w codziennym życiu rodzica czy nauczyciela. Czym jest, jakie są jego przyczyny, w jaki sposób go zdiagnozować, wreszcie jak z nim sobie radzić? Na te pytania padła odpowiedź w czasie spotkania zorganizowanego w dniu 22 października 2018r. w Zespole Szkół w Wilamowicach z inicjatywy Kierownika  Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli  Bożeny Sobocińskiej.

Gościem, a zarazem prelegentem była pani Angelika Bassara-Borowczyk – mama dziecka autystycznego. Prezentując własne doświadczenia związane z odkrywaniem tajników autyzmu od momentu diagnozy dziecka przez fazę jej akceptacji następnie poznania czym jest i jak można z nim żyć, dostarczyła licznie zgromadzonemu gronu nauczycieli i rodziców praktycznej wiedzy dotyczącej tego problemu. Autentyczność wypowiedzi, sposób jej przekazania, szeroki zasób doświadczeń pani Angeliki, pozwoliła na spojrzenie na zagadnienie autyzmu z wielkim optymizmem. Na przykładzie własnej rodziny dała ona nadzieję innym rodzicom na możliwość wypracowania u autystyka zachowań, które pozwolą na pełnoprawne funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie. W czasie spotkania padały liczne pytania, na które w wyczerpujący sposób poza prowadzącą odpowiadała Kierownik Bożena Sobocińska oraz Dyrektor Mariola Dylewska–Mitoraj. Uczestnicy zostali zapoznani z listą Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych  wykonujących badania w kierunku autyzmu oraz możliwościami wsparcia osób, u których go zdiagnozowano. Po oficjalnym zakończeniu spotkania zainteresowane osoby miały możliwość indywidualnej rozmowy z panią Angeliką Bassarą-Borowczyk.

Warto pomyśleć o kontynuacji tej formy pomocy osobom mającym stawić czoła nie tylko autyzmowi, ale również innym zagadnieniom związanym  z pomocą dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Elżbieta Maciejczyk – wicedyrektor Zespołu Szkół w Wilamowicach

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika