Get Adobe Flash player

Spotkanie z Twórcami i Animatorami Kultury Powiatu Bielskiego 2022

Wersja do wydruku

Dwa lata przerwy spowodowanej obostrzeniami pandemii były dla artystów z naszego powiatu ograniczeniami, w których to nie mogli na 100% prezentować swoich wspaniałych dzieł na wystawach, czy spotkaniach środowiskowych. Jak powiedział Starosta bielski Andrzej Płonka wszystkim nam brakowało spotkań z drugim człowiekiem, artysty jego twórczości i widza chłonącego te wspaniałe dzieła. Pan Starosta nawiązał także do bardzo trudnej sytuacji na Ukrainie. Mówił o mieszkańcach uciekających przed bestialstwem najeźdźcy, których większość znalazła schronienie i pomoc w naszym kraju. Także w powiecie bielskim.

6 kwietnia br. dziedziniec Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej wypełnili artyści i działacze kultury, którzy swoją pracą społeczną i działalnością przyczynili się w szczególny sposób do rozwoju kultury oraz do pozytywnego wizerunku Powiatu na przestrzeni wielu lat swojej działalności.

Było to wspaniałe i wyjątkowe popołudnie, które zaczęło się od zwiedzania komnat i pomieszczeń Zamku Sułkowskich, a przewodnikiem był dyrektor Muzeum Historycznego pan Marek Matlak. Można było podziwiać wystawę obrazów Floriana Kohuta oraz zapoznać się z obszerną publikacją wierszy i prozy Juliusza Wątroby. Uroczystą galę prowadziła pani Aneta Legierska.

Następnie wyróżnienia twórców i animatorów kultury rozpoczęto od wręczenia przez wicewojewodę Jana Chrząszcza w asyście Starosty bielskiego Andrzeja Płonki dyplomów Honorowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyplomy otrzymali:  Florian Kohut – uznany artysta plastyk, malarz, który w tym roku obchodzi 55 lat pracy twórczej oraz 30-lecie działalności galerii autorskiej; Juliusz Wątroba - uznany poeta, prozaik, satyryk, kabareciarz, członek kabaretu TON, założyciel i autor kabaretu FANaberie, autor 53 książek, kilku musicali, spektakli, programów kabaretowych, tekstów pieśni i piosenek, felietonów, który w tym roku obchodzi 50 lat pracy twórczej.

Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali także członkowie Zespołu „Zasolanie”, działający w Gminie Wilamowice. Zespół Wokalno-Taneczny „Zasolanie” działa pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach. W swej 35-letniej działalności zespół otrzymał wiele nagród, wyróżnień za pracę na rzecz ocalenia od zapomnienia niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu. Od roku 2001, aż do dnia dzisiejszego kierownikiem jest pani Lidia Dziubek, a akompaniatorem Janusz Korczyk. 

Dyplomy otrzymali także: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Zagroda” w Buczkowicach, którego pomysłodawcą był Józef Stec, a wieloletnim prezesem Jerzy Foltyniak; Zespół Regionalny „Porąbczanie”, który to działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce, od 2018 roku funkcję choreografa pełni Barbara Gacek, kierownikiem muzycznym niezmiennie od 2000 roku jest Roman Pękala, zaś asystentką – Anna Stanek.

Kolejnym miłym dla nas punktem było uhonorowanie twórców i animatorów kultury, w których to gronie znalazły się panie: Kinga Bibainstruktorka tańca, trenerka grupy tanecznej Mażoretek „Nemezis” działającej pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach. Podopieczne pani Kingi osiągają znaczące sukcesy, m.in. trzykrotny tytuł Mistrza Polski w buławie. Pani Kinga była także wyróżniona za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju artystycznego młodego pokolenia. Nagrodę w jej imieniu odebrał dyrektor M-GOK w Wilamowicach Aleksander Nowak.

Magdalena Chrobak – instruktorka Gminnego Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach, który to jest filią Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach. Pani Magdalena aktywnie bierze udział w poszerzaniu oferty kulturalnej Pisarzowic. Prowadzi własne grupy zajęciowe i warsztaty z makramy, szycia dla dzieci i dorosłych.

Przed zebraną na dziedzińcu zamkowym publicznością wystąpił zespół smyczkowy Beskid Quartet z repertuarem będącym swoistą podróżą muzyczną oraz urocza harfistka Marta Sandurska, której gra na rzadkim instrumencie wszystkich zachwyciła.

Z tego miejsca gratulujemy serdecznie wszystkim wyróżnionym i życzymy dalszej wspaniałej działalności na rzecz rozwoju kultury.

Tekst i foto C. Puzoń

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika