Get Adobe Flash player

Sprawozdanie z Sesji Sejmiku Uczniowskiego w SP Pisarzowice

Wersja do wydruku

23 marca 2015 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach odbyła się VI Sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice, która składała się z dwóch części. Tematem pierwszej była Samorządność, druga dotyczyła natomiast „Zdrowego Stylu Życia”.

27 maja 1990 roku, po raz pierwszy w powojennej Polsce, obywatele mogli zdecydować, kto będzie ich reprezentantem w gminie. W tym roku obchodzimy więc 25-lecie pierwszych wolnych wyborów samorządowych. Z tej okazji, pod specjalnym patronatem Prezydenta RP, Pana Bronisława Komorowskiego, podejmowanych jest szereg przedsięwzięć pod hasłem „25 lat Samorządności”, które podkreślają rolę samorządów w Polsce.
Gość specjalny Sesji, Pan Marian Trela - Burmistrz Wilamowic, przybliżył ideę samorządności wszystkim zebranym członkom Sejmiku czyli uczniom reprezentującym Szkoły Podstawowe i Gimnazjalne z całej Gminy. Z przeprowadzonego przez Pana Mariana Trelę wykładu oraz z przedstawionej prezentacji multimedialnej „Ramy instytucjonalne decentralizacji administracji publicznej w Polsce”, dowiedzieliśmy się, iż samorządy w znaczącym stopniu zagospodarowują środki z UE – i to dzięki ich inicjatywom tak dynamicznie zmienia się krajobraz polskich regionów. To dzięki samorządom możliwa jest aktywność na rzecz dalszego rozwoju, a także promowanie dorobku kulturowego i umacnianie tożsamości małych ojczyzn.
Podsumowaniem pierwszej części Sejmiku było przedstawienie Panu Burmistrzowi inicjatywy młodzieży z Pisarzowic, dotyczącej powstania na terenie gminy Wilamowice Skate Parku, umożliwiającego jej młodym mieszkańcom aktywne i zorganizowane spędzanie czasu wolnego.
Druga część spotkania przedstawicieli samorządów szkolnych dotyczyła „Zdrowego Stylu Życia”, a w szczególności zdrowego odżywiania się. Swoją wiedzą na ten temat podzieliła się z nami, specjalnie zaproszona na tę okazję, Dietetyk – Pani Paulina Jonkisz. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się kto to jest dietetyk i czym się zajmuje. Poznaliśmy zasady zdrowej diety, obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Jedzenie na piątkę – dietetyka i diagnostyka nietolerancji pokarmowych” oraz tworzyliśmy jednodniowy jadłospis, pamiętając o podstawowych składnikach pożywienia. Mogliśmy również dowiedzieć się czy mamy prawidłową wagę? Na zakończenie wzięliśmy udział w quizie o zdrowym odżywianiu i degustacji dietetycznego poczęstunku – musu z banana, kiwi i płatków owsianych.
​Podczas VI Sesji Samorządu zdobyliśmy wiedzę, która dała nam dużo zapału do dalszego działania w zakresie rozwoju samorządności młodzieży w Gminie Wilamowice, a także jak się odżywiać by być zdrowym i pełnym energii człowiekiem.

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika