Get Adobe Flash player

Tradycyjne Dankowskie Dożynki 2014

Wersja do wydruku

Nasze życie jest jak kromka chleba
Którą Ty rozdajesz Panie
Niechaj każdy z nas ją dostanie
A z okruchów rozliczysz nas w niebie

Bo ten chleb to jesteś Ty
Czy to wiosna, lato czy jesień
Powszedniego daj nam każdego dnia
Ujmij trosk i zmartwień Panie!

Tymi pięknymi słowami ludowej poetki pani Zofii Wójcik dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne zbiory. Tradycyjnie jak co roku członkinie KGW i zespół „Dankowianie” wspólnie z Rolnikami z zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w niedzielę 31 sierpnia we mszy świętej dożynkowej. Ksiądz Proboszcz Józef Jakubiec w pięknych słowach podziękował Rolnikom za Ich ciężką pracę, za trud i wyrzeczenia. Podkreślił że szczególnie w tym roku z powodu ciężkich warunków atmosferycznych rolnicy mieli problemy ze zbiorem zboża, jeszcze do tej pory wiele hektarów stoi nie skoszonych. 
Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Magdalena i Dariusz Rogulscy, którzy gospodarują na 5 hektarach i zajmują się też pracą zawodową. Po uroczystościach w kościele korowód dożynkowy przeszedł do pięknie udekorowanej sali OSP, gdzie po odśpiewaniu „Roty” rozpoczęły się dalsze uroczystości. 
W uroczystościach wzięli udział Rolnicy z naszej wsi wraz z Rodzinami oraz zaproszeni goście: Burmistrz Gminy Wilamowice pan Marian Trela, V-ce Burmistrz pan Stanisław Gawlik,  członkowie Zarządu Powiatu pani Renata Franasik i pan Stanisław Pięta, radny powiatowy pan Jerzy Kubik,  przewodniczący Rady Miejskiej pan Stanisław Nycz, skarbnik Pani Zyta Blachura-Majdak, dyrektor Banku Spółdzielczego pan Tomasz Królicki, dyrektor MGOK pan Aleksander Nowak, Ksiądz Proboszcz Józef Jakubiec, ksiądz wikariusz Dawid Szewczyk, diakon ksiądz Paweł Tomala, sołtys pan Tadeusz Grzywa, członkowie rady sołeckiej oraz przedstawiciele instytucji i organizacji działających na terenie naszej wsi. 
Zespół przedstawił obrzęd dożynkowy, w czasie którego wręczono Starostom symboliczny bochen chleba. Został on przez nich pokrojony i wszyscy zostali nim poczęstowani. Rolnicy i zaproszeni goście wraz z chlebkiem i przyśpiewką otrzymali wianek z kwiatami wykonanymi szydełkiem przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Tradycyjnie też chlebki dostarczyła nam piekarnia „Tysia” z Bestwiny, która wystawiła do degustacji mnóstwo smakołyków. Serdecznie Im za to dziękujemy. Dziękujemy także wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek. Szczególnie gorąco dziękujemy Rolnikom, za udział w uroczystościach.

Drodzy Rolnicy!
Jesteśmy wdzięczni za Wasz trud i razem z Wami chcemy się cieszyć tegorocznymi plonami. Pragniemy podziękować Wam za ogrom Waszej pracy i za to, że nie zabraknie chleba na naszych stołach.

W imieniu organizatorów: Aniela Stańko

 

 

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika