Get Adobe Flash player

Ukazała się książka „Dzieje parafii Pisarzowice od zarania do 1945 roku”

Wersja do wydruku

Parafia p.w. Św. Marcina z Tours w Pisarzowicach od kilku dni może poszczycić się publikacją, opisującą jej dzieje od założenia aż po rok 1945. Taki też tytuł ma książka autorstwa księdza Juliusza Olejaka „Dzieje parafii Pisarzowice od zarania do 1945 roku”, wydana w listopadzie b.r., tuż przed świętem patrona parafii - św. Marcina, przypadającym na dzień Narodowego Święta Niepodległości.

Warto podkreślić fakt, iż zasadniczy tekst tej książki powstał już niemal pół wieku temu, jako praca magisterska – pochodzącego z Pisarzowic – księdza Juliusza, będąca zarazem ukoronowaniem jego historycznej pasji. Z uwagi na czas powstawania, opracowanie to jest znamiennym świadectwem religijności, obyczajowości i kultury duchowej mieszkańców Pisarzowic, u progu zmian soborowych na przełomie 60 i 70 lat XX wieku.

Mimo iż końcową cezurę wyznacza rok 1945, jednak w treści książki - w formie epilogu, powraca się do dramatycznego roku 1965, kiedy doszczętnie spłonęła drewniana, siedemnastowieczna świątynia. Wobec tego faktu, nadzwyczaj cenne i unikalne są zdjęcia wnętrza kościoła wraz z jego barokowym wyposażeniem, które autor zdążył uchwycić przed tragicznym pożarem.

Publikację wzbogacają również mapy i zdjęcia miejscowości, w tym niepublikowane wcześniej lotnicze ujęcia rejonu Pisarzowic, Janowic i Kóz, wykonane przez lotnictwo niemieckie w 1942 roku. Ilustracje towarzyszą również rozdziałom ukazującym sylwetki dawnych właścicieli wsi, biogramy kapłanów posługujących w pisarzowickiej parafii, jak też zarysowi historii szkolnictwa, gdzie wykorzystano fotografie klas tutejszej szkoły, z międzywojennych roczników.

Książka opatrzona jest licznymi odniesieniami bibliograficznymi, utrzymując charakter pracy naukowej, jednak prosty i przystępny styl tekstu księdza Juliusza Olejaka sprawia, iż może być intersującą lekturą dla wszystkich zainteresowanych dziejami swojej małej ojczyzny.

Galeria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika