Uroczystość upamiętniająca postać Św. Abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach

W dniu 24 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach odbyła się uroczystość poświęcona osobie Św. Abpa Józefa Bilczewskiego. Wydarzenie to uświetnili swoją obecnością między innymi: Burmistrz Stanisław Gawlik, Przewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Kudłacik wraz z radnymi, Ks. Prałat Stanisław Morawa, Ks. Prałat Michał Boguta, Ks. Eugeniusz Nycz, Przewodniczący Zarządu Osiedla Stanisław Nycz wraz z Zarządem, Dyrektor M-GOK w Wilamowicach Urszula Kucharska, Dyrektorzy Szkół z Gminy Wilamowice, przedstawiciele organizacji działających na terenie gminy oraz mieszkańcy, którzy licznie przybyli, aby uczcić pamięć swojego świętego „Rodaka”.

Podczas naszego spotkania odczytane zostały fragmenty Listów Pasterskich Świętego Józefa Bilczewskiego, tak bardzo wymownych i mimo czasu jaki upłynął od ich wydania, wpisujących się w teraźniejszą rzeczywistość. Podczas tego wymownego wieczoru nie zabrakło akcentów muzycznych. Wystąpił między innymi Chór Parafialny z Wilamowic pod kierownictwem pani Anny Czaplińskiej - Syjoty oraz pana Michała Syjoty, który przywitał nas piękną pieśnią - „wezwaniem” - do Świętego Józefa Bilczewskiego. Mogliśmy również posłuchać mini recitalu fortepianowo-skrzypcowego w wykonaniu Barbary Kozak-Wójcik i Gabrieli Ryszki.

W trakcie uroczystości rozstrzygnięty został konkurs literacki pn. „Gdybym spotkał świętego to….”, który Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury skierował do uczniów szkół na terenie całej gminy. Spośród 29 prac jakie wpłynęły do M-GOK, Jury w składzie: dyrektor M-GOK Urszula Kucharska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilamowicach Barbara Grabowska, pani Beata Nycz - polonista i pracownik M-GOK Gabriela Ryszka wybrało 9 prac w 3 kategoriach wiekowych I-III, IV-VI, VII-VIII. Laureaci najlepszych prac zostali zaproszeni na naszą uroczystość i uhonorowani nagrodami oraz dyplomami ufundowanymi przez Ks. Prałata Stanisława Morawę oraz M-GOK w Wilamowicach. Nagrodzone prace zostały odczytane podczas tego wieczoru.

Podczas uroczystości towarzyszyły nam dwie wystawy. Dzięki uprzejmości pani dyrektor Marioli Dylewskiej - Mitoraj z Zespołu Szkół mogliśmy zobaczyć prace, które nagrodzone zostały w Gminnym Konkursie Plastycznym, zorganizowanym pod patronatem Burmistrza Wilamowic, poświęconym naszemu świętemu. Druga wystawa zawierała osobiste rzeczy Świętego, zdjęcia i książki, które udostępnił Ks. Eugeniusz Nycz.

Na zakończenie wieczoru wystąpiła Pani Swietłana Adruszkiw, dyrektor Domu Kultury w Kozowej, która przyjechała do nas z objętej wojną Ukrainy, aby również uczcić Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Jej śpiew wzruszył zebranych, którzy nie ukrywali łez, gdy słuchali pieśni o zrujnowanej wojną Ukrainie. Pani Swietłana podziękowała za pomoc, jaką od nas otrzymali, a wieczór ten zakończyliśmy wspólnym śpiewem piosenki „Hej Sokoły” i mimo tego iż wybrzmiała ona w języku ukraińskim i polskim, była hołdem oddanym zarówno dla Ukrainy jak i Polski.