Get Adobe Flash player

V Manewry Ratownicze w Hecznarowicach za nami

Wersja do wydruku

Ratowanie osoby poszkodowanej podczas prac remontowych w silosie na zboże i uwolnienie rolnika zakleszczonego w maszynie podczas prac polowych, współdziałanie z grupą poszukiwawczą z psami ratowniczymi przeszukującą gruzowisko powstałe po zawaleniu się hali magazynowej i udzielenie pierwszej pomocy ofierze wypadku uwięzionej w rozbitym samochodzie czy interwencja podczas awantury w lesie zakończonej próbą samobójczą. Między innymi takie scenariusze ćwiczyli pod okiem funkcjonariuszy PSP i ratowników medycznych strażacy ochotnicy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Śląska i Małopolski. Manewry odbywające się w Hecznarowicach uzupełniały ćwiczenia sprawnościowe MDP oraz tor przeszkód.

W sobotę 25 maja 2019 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Hecznarowicach wraz z Bielskim Pogotowiem Ratunkowym i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej zorganizowała V Manewry Ratownicze pod patronatem Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki i Burmistrza Gminy Wilamowice Mariana Treli. Wzięło w nich udział 16 jednostek OSP z województw małopolskiego i śląskiego. Najwięcej, bo 9 drużyn reprezentowało powiat bielski, po dwie miasto Bielsko-Białą i powiat suski oraz po jednej powiaty krakowski, wadowicki i pszczyński. Cztery jednostki nie przyjechały, ponieważ zostały zadysponowane do podtopień spowodowanych nawalnymi deszczami nękającymi południe Polski niemal przez cały maj.

A oto jednostki, które stanęły do rywalizacji:

 1. Bestwina, powiat bielski, województwo śląskie 
 2. Czaniec, powiat bielski, województwo śląskie
 3. Dankowice, powiat bielski, województwo śląskie
 4. Hałcnów, miasto Bielsko-Biała, województwo śląskie
 5. Kaniów, powiat bielski, województwo śląskie
 6. Kobiernice, powiat bielski, województwo śląskie
 7. Komorowice Śląskie, miasto Bielsko-Biała, województwo śląskie
 8. Kurów, powiat suski, województwo małopolskie
 9. Lachowice, powiat suski, województwo małopolskie
 10.  Pisarzowice, powiat bielski, województwo śląskie
 11.  Porąbka, powiat bielski, województwo śląskie
 12.  Świętoszówka, powiat bielski, województwo śląskie
 13. Tenczynek, powiat krakowski, województwo małopolskie
 14. Wieprz, powiat wadowicki, województwo małopolskie
 15. Wilamowice, powiat bielski, województwo śląskie
 16. Wola, powiat pszczyński, województwo śląskie

 Manewry sędziowali ratownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, strażacy z Jednostki Ratownictwa Gaśniczego nr 2 z Bielska-Białej oraz druhowie OSP Hecznarowice.

Realizację poszczególnych zadań obserwowali zaproszeni goście: Starosta Bielski Andrzej Płonka, Burmistrz Gminy Wilamowice Marian Trela, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wilamowicach Marian Rozner, Radna Powiatu Bielskiego Dorota Nikiel, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego KM PSP w Bielsku-Białej kpt. Rafał Walasik, Komendant Gminny Roman Jędrzejko i Jarosław Zabłocki.

Celem urządzanych rokrocznie w Hecznarowicach manewrów było doskonalenie współdziałania służb ratowniczych podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, podnoszenie sprawności fizycznej druhów OSP, a także propagowanie idei niesienia pomocy potrzebującym oraz integracja środowisk ratowniczych. Ratownicy mieli okazję poćwiczyć postępowanie z poszkodowanym, poczynając od momentu dotarcia do miejsca zdarzenia, aż po przekazanie ofiary Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Podczas ćwiczeń przedstawionych zostało wiele upozorowanych sytuacji. Każda z drużyn miała do wykonania 10 zadań z zakresu ratownictwa medycznego oraz sprawnościowych, w tym 2 konkurencje na czas. Scenariusze, które zostały przygotowane przez organizatorów, były ciekawe, a zarazem diametralnie inne od tych z poprzednich lat.

Założenia poszczególnych zadań były następujące:

Zadanie 1. Sprawnościowe na czas

Zastęp miał wykonać ćwiczenie bojowe dla MDP według regulaminu CTIF.
Zadanie 2. Awantura w lesie
Podczas awantury małżeńskiej dochodzi do próby powieszenia się mężczyzny. Żona przeszkadza w prowadzeniu akcji ratunkowej. Zadanie polega na udzieleniu pomocy poszkodowanemu i uspokojeniu nadal awanturującej się kobiety.

Zadanie 3. Topielec
W zbiorniku wodnym przy polu namiotowym utonął chłopak. Po przeprowadzeniu wywiadu okazuje się, że nie ma również dziewczyny, z którą oddalił się od grupy przyjaciół. Zadanie polegało na wyjęciu poszkodowanego z wody, wezwaniu odpowiednich służb, przeprowadzeniu wywiadu ze świadkami i rozpoczęcie poszukiwań.

Zadanie 4. Wypadek samochodowy
Kierujący samochodem osobowym utracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego dachował. Zadanie polegało na wydobyciu poszkodowanego.

Zadanie 5. Pożar piwnicy
Podczas działań ratowniczo-gaśniczych w płonącej piwnicy doszło do zasłabnięcia jednego ze strażaków. Zadanie polegało na przeprowadzeniu akcji ratowniczej.

Zadanie 6. Tor przeszkód

Drużyna miała pokonać tor przeszkód. Zadanie na czas.

Zadanie 7. Silos
Podczas prac remontowych w silosie na zboże doszło do zatrucia oparami pracownika znajdującego się we wnętrzu. Zadanie polegało na ewakuacji poszkodowanego przy pomoce technik wysokościowych.

Zadanie 8. Drabina
Podczas prac budowlanych na wysokości pracownik skaleczył się w rękę. Zadanie polegało na ewakuacji poszkodowanego po drabinie.

Zadanie 9. Katastrofa budowlana
Zawaleniu uległa hala magazynowa i pod gruzami zostało uwięzionych kilka osób. Zadanie polegało na współdziałaniu z grupą poszukiwawczą używającą psów ratowniczych.

Zadanie 10. Maszyna rolnicza

Podczas prac na roli doszło do wciągnięcia rolnika do maszyny i zakleszczenia go we wnętrzu. Zadanie polegało na uwolnieniu go i udzieleniu pierwszej pomocy.

Strażacy dysponowani do tego typu zdarzeń powinni być wyposażeni w szeroki zakres wiedzy i specyficzne umiejętności radzenia sobie w często nieznanym terenie. Różnorodność i stopień skomplikowania przyjętych założeń sprawił, że musieli wykazać się umiejętnością połączenia w całość wielu elementów, począwszy od użycia odpowiedniego sprzętu, poprzez wykorzystanie armatury wodnej i wyposażenia technicznego, na kierowaniu działaniami ratowniczymi kończąc.

Zmagania strażaków ratowników były otwarte dla publiczności i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ćwiczenia zostały przeprowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, zarówno uczestników manewrów, jak i obserwatorów. Działania przebiegły sprawnie oraz z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur. Oczywiście pojawiały się też błędy, ale właśnie dzięki tego typu ćwiczeniom strażacy ratownicy są w stanie w przyszłości, podczas prawdziwych zdarzeń zminimalizować je. Uczestnicy podkreślali, iż przygotowane zadania były bardzo realistyczne i wymagały od nich wysokich umiejętności oraz dużej wiedzy z poszczególnych dziedzin ratownictwa, a wspólne działania pozwoliły na doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami OSP oraz pozostałymi służbami.

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła jednostka OSP Lachowice przed OSP Kaniów i OSP Komorowice Śląskie. Puchary ufundowali: Starosta Bielski Andrzej Płonka, Burmistrz Wilamowic Marian Trela i Rada Miejska w Wilamowicach.

Dzięki licznym darczyńcom jednostki otrzymały także nagrody rzeczowe. Sponsorami V edycji Manewrów OSP były firmy:

 • Bezalin S.A.
 • BBF Complex Wojciech Dutka
 • Cukiernia Merta
 • Drobisz Tur
 • Elta Polska
 • Fundacja Rozwoju Kynologii Ratowniczej
 • Jemar – Marek Jekiełek
 • Joshua Tree
 • Elektro-Instal Michał
 • Iuvo Cars
 • KZPT Kalisz
 • Ośrodek wypoczynkowy Tworzówka
 • Protect
 • Rosenbauer
 • Skład Kozy – Krzysztof Adamus
 • Strażaczki.pl
 • Urson
 • Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Bielsku-Białej

Wszystkim sponsorom dziękujemy za wsparcie, gościom za obecność, a jednostkom OSP za udział, rywalizację i przede wszystkim świetną zabawę. Dziękujemy też sędziom, pozorantom oraz obsłudze technicznej za ich zaangażowanie i profesjonalizm. Do zobaczenia na następnych manewrach!

Beata NyczGaleria MGOK

Europa dla Obywateli

Projekty unijne

Projekty MKiDzN

Wilamowice i Okolice

Kontakt MGOK

 

Nazwa użytkownika